Spisateljica Vedrana Rudan u svojoj najnovijoj objavi na blogu, pod naslovom “Zašto me prodaješ, mama”, kritizira praksu izlaganja maloljetne djece u javnosti, posebno kada to rade poznate osobe
Kao primjer je navela pjevačicu Maju Šuput, koja je nedavno objavila snimku svog sina Blooma kako svira bubnjeve na njenom koncertu.
Rudan je ovo ponašanje usporedila s načinom na koji pojedini Romi iskorištavaju svoju djecu za prosjačenje, izražavajući nezadovoljstvo zbog toga što neki roditelji koriste djecu za vlastitu promociju.
‘O njenom djetetu svatko od nas sve zna’
- Svi smo mi vidjeli na cesti musavo dijete staro pet ili šest godina kako prema nama pruža malu smeđu ruku i traži od nas lovu. Zgađeni i užasnuti, uvijek bismo se zapitali što rade centri za socijalnu skrb i zašto male robove ne maknu s ceste. Toj je djeci oduzeto pravo na djetinjstvo, pravo na dostojanstvo, bešćutni roditelji na nevinim stvorenjima zarađuju za život - surovo je napisala Rudan.
- Ta siročad su gotovo uvijek ‘cigani’, dakle manje vrijedna ljudska bića, ako su uopće ljudska u percepciji većine, pa za njih nikoga nije briga. Povremeno gradski oci većih gradova naprave raciju, posebno u centrima, pa maknu ‘smeće’ s ulice - u svom stilu je napisala Rudan.
- Kakvi nas osjećaji obuzimaju kad dijete koje još nije navršilo četiri godine na pozornicu šutne najveća hrvatska ‘zvijezda’ Maja Šuput pa onda to dijete o kome svatko od nas sve zna na maminom koncertu udara u bubnjeve dok publika oduševljeno svršava - izravno se osvrnula na Maju Šuput.
‘Koja je razlika’
- Za razliku od prljave četverogodišnje cigančice koja u drapama prosi pred vratima robne kuće mali…, ime mu ionako znate, ja ga iz poštovanja prema siročetu ipak neću spomenuti, nastupa odjeven u dizajnerske krpice i pospan, noći o ponoći, pomaže mami i tati da zarade euro više - nastavila je spisateljica pa upitala koja je razlika romskog siročeta i sina Maje Šuput.
- Koja je razlika između sirotog romskog djeteta i malog manekena? Nema je. I jedno i drugo dijete, umjesto da uživa u djetinjstvu, zarađuje lovu za neodgovorne roditelje. Da je ovo pravna država, braniteljica dječjih prava oduzela bi glamuroznim roditeljima njihovog potomka i dala ga u dobre ruke - zaključila je Rudan pa priznala kako godinama prati tu priču.
- Već godinama pratim ovu tužnu i odvratnu priču i pitam se kad će konačno djeca naših zabavljača i zabavljačica prestati biti roblje u grabežljivim kandžama svojih roditelja koji uz pomoć njih prodaju sve što mogu prodati - navodi Rudan.
- Zašto je trgovanje djecom, kad su “zvijezde” u pitanju, potpuno prihvatljivo, a trgovanje malim ‘ciganima’ ekološki i estetski problem? Nije li, kad govorimo o trgovanju djecom, potpuno svejedno da li roditelji prodaju musavu deriščad boje čokolade ili bijeli, namirisani komad četverogodišnjeg mesa - pita se Rudan.