Nizozemska nakon preokreta pobijedila Tursku i zakazala evropski klasik u polufinalu

Detalj s utakmice Nizozemska - Turska - Avaz
+6

6.7.2024

Fudbalska reprezentacija Nizozemske pobijedila je selekciju Turske nakon preokreta rezultatom 2:1 u četvrtfinalu Eura, te se tako plasirala u polufinale.

Utakmica koja se igrala na Olimpijskom stadionu u Berlinu daleko je najbolja od svih četvrtfinalnih duela na Euru.

Sjajni su bili Turci u većem dijelu utakmice, ali Nizozemci su pokazali isto da su nivo iznad.

Prvo poluvrijeme nije donijelo mnogo u početnom dijelu, a onda se na sceni pojavio magični Arda Guler.

On je u 35. minuti, nakon jednog kornera, došao do lopte i fenomenalnim centaršutom, prebacivši sve gorostasne defanzivce Nizozemske u procesu,  uposlio Akajdina na drugoj stativi, koji je udarcem glavom matirao Ferbrugena (Verbruggen). Gol pogledajte OVDJE!

Taj pogodak kao da je šokirao Nizozemce, koji su do kraja prvog poluvremena izgledali previše zbunjeno.

Selektor Nizozemske Ronald Kuman (Koeman) na početku drugog poluvremena je ubacio Veghorsta (Weghorst), koji je bio pravi džoker s klupe, iako se nije upisivao u strijelce.

Odmah na startu drugog dijela, vidjelo se šta je plan "Lala". Ubacio je loptu Ake, Veghorst je spustio u peterac Depaju (Depay), ali napadač kasni na to dodavanje.

Zaprijetio je i Arda Guler u 56. minuti, nakon što je iz slobodnog udarca pogodio stativu, da bi nekoliko minuta kasnije Jildizov (Yildiz) udarac krajnjim mukama spasio Ferbrugen.

A onda, dolazi do pet minuta iz snova za Nizozemce. De Fraj (Vrij) je u 70. minuti donio izjednačenje Nizozemcima. Loše su branili korner Turci, a nakon ubačaja Depaja, sam je ostao visoki defanzivac i glavom matirao golmana Gunoka. Gol pogledajte OVDJE!

Nizozemska dolazi do potpunog preokreta pet minuta kasnije. Damfris (Dumfries) je sjajno ubacio, a Muldur je dopustio Gakpu da se ubaci i malo traljavo, ali dovoljno za pogodak šutira, te postigne gol za preokret. Gol pogledajte OVDJE!

Statistika s utakmice. Sofascore za Dnevni avaz

Statistika: Nizozemska - Turska

Nakon tog primljenog pogotka, Turci su se ponovo razbudili. Prijedili su Zeki Čelik, Tosun i Akturtoglu, ali sve je to bilo uzalud.

Nizozemska će u polufinalu igrati sa selekcijom Engleske u pravom evropskom klasiku.