NEUSPJEH

BiH bez medalje na Balkanskom atletskom prvenstvu za mlađe juniore i juniorke u Mariboru

Slovenija je s 13 medalja, od čega sedam zlatnih, dvije srebrene te četiri bronzane medalje bila najuspješnija nacija na takmičenju

Atletika. Fena

FENA

7.7.2024

Mladi zenički bacač kugle Enhar Mahmić osvojio je peto mjesto te bio najuspješniji bh. predstavnik na Balkanskom prvenstvu za mlađe juniore i juniorke (U18), održanom u nedjelju u Mariboru (Slovenija).

Šesnaestogodišnji Mahmić je kuglu od 5 kg bacio na dužinu od 17,38 m, dok je prvo mjesto osvojio godinu stariji Rumun Aleksandru Stefan Ciobanu s 20,17 m. Drugi bh. predstavnik, Mahmićev klupski drug iz AK Zenica, Almin Talić s 16,81 metar bio je osmi u konkurenciji 20 atletičara.

Lamija Slatina u skoku u dalj osvojila 14. mjesto s dužinom od 5,35 metara, dok je Lamija Omanović ostala bez plasmana. Pobjednica Anna Maria Zafeiridou skočila 6,15 m. U konkurenciji dječaka Kan Tufegdžić je skočio 5,80 metara te bio pretposljednji, odnosno osvojio je 17. mjesto. Pobjednik, Slovenac Demian Križaj preskočio je 7,41 m.

U trci na 100 metara s preponama Renea Karlović bila je u kvalifikacijama 11., s vremenom 16.74 te se nije plasirala u finale. U trci na 100 metara Eman Mulahmetović je trčao 10.85 te ostvario ukupno šesto vrijeme kvalifikacija te se po vremenu plasira u finale, u kojem je s 11.08 bio posljednji. Pobjednik Žiga Božič trčao je 10.75.

U trci na 800 metara, u kojoj je Srbijanka Tara Vučković pobijedila s 2:06.89, bh. predstavnica Ema Kovač bila je osma, s najboljim ovosezonskim vremenom 2:18.89, dok je 9. mjesto zauzela Ema Mešković s 2:24.02.

Najbolje ovosezonsko vrijeme- 2:02.71, istrčao je i Harun Hušidić u trci na 800 metara kod dječaka, ali je bio posljednji, 13-i. Pobjednik Benjamin Lakošeljac iz Slovenije trčao je 1:52.51.

U skoku u vis, u kojem je s 1,76 metara pobijedila Srbijanka Iva Bežanović, bh. predstavnice Teodora Mišić i Sajra Selimović, s preskočenih 1,55 m, podijelile su posljednje, 12. mjesto. U trci na 400 metara Teodora Milojević bila je 14., sa svojim najboljim ovosezonskim vremenom 58.29, dok je pobjednica Aleksandra Stefania Uta iz Rumunije trčala 54.15.

Edin Čabrić je, također s najboljim ovosezonskim vremenom - 50.70, u istoj disciplini bio 11. kod dječaka, dok je Slovenac Lenart Rener trčao 48.85.

U troskoku je Lamija Tahmaz bila 12., s dužinom 11,46 metara, dok je pobjednica Esmanur Birdel iz Turske skočila 12,92 m. Druga bh. predstavnika, Emilija Pikić, skočila je na dužinu od 11,30 metara te zauzela 14. mjesto u konkurenciji 16 atletičarki. U trci na 2.000 metara stipl Amer Bećirović bio je šesti, s vremenom 6:37.57, dok je pobjedničko vrijeme Turčina Musaba Kundakcia iznosilo 5:51.95.

Slovenija je s 13 medalja, od čega sedam zlatnih, dvije srebrene te četiri bronzane medalje bila najuspješnija nacija na takmičenju. Isti broj medalja, ali jednu zlatnu manje te pet srebrenih i dvije bronzane medalje osvojila je Srbija. Turska je osvojila 10 medalja- četiri zlata, pet srebrenih i jednu bronzanu.

Zanimljivo da su 13 medalja osvojili i Rumuni, ali tri zlatne, dvije srebrene i osam bronzanih pa su u ukupnom poretku završili kao peti, dok je najviše medalja, čak 16, osvojila Grčka, koja je u ukupnom poretku sedma. Grčka je osvojila samo dvije zlatne, šest srebrenih i osam bronzanih. Medalje su osvajali predstavnici ukupno 11 od 20 reprezentacija, koliko ih je nastupilo s ukupno 362 takmičara i takmičarke.