1. Povratak u Bosansko Grahovo je, uglavnom, prestao, a sve je izraženije iseljavanje.
- Iseljavanje stanovništva je trend u regionu, ali mi pokretanjem Ciglane (50 radnih mjesta) i zapošljavanjem lokalnog stanovništva u javna preduzeća dolazimo u situaciju da će se dešavati povratak.
2. Šta najviše zamjerate kantonalnoj, entitetskoj i državnoj vlasti?
- Nedovoljnu brigu za mjesta poput Bosanskog Grahova, koje je uništeno u ratu, a dokrajčeno nebrigom viših organa vlasti nakon rata.
3. Šta su Vaši načelnički prioriteti?
- Vraćanje ugleda Bosanskom Grahovu, vraćanje silnih dugova, privlačenje investitora i stvaranje uslova za kvalitetniji život.
4. Jesu li u BiH i Bosanskom Grahovu u (ne)povoljnijem položaju narodi ili građani?
- Ovdje smo svi u nepovoljnom položaju osim političara, koji nas uništavaju više od 20 godina.
5. Šta biste izdvojili kao svoj najveći uspjeh, a šta kao najveću grešku?
- Do mog dolaska na čelo opštine nismo imali ni apoteku, ni doktora, a grad je bio bez ulične rasvjete. Danas, dvije i po godine kasnije, imamo LED rasvjetu, što nemaju mnogo veći gradovi. Radnici opštine prvi put imaju zdravstvene knjižice. Nismo više blokirani od Porezne uprave FBiH. Uspjeli smo isplatiti 10 zaostalih plata radnicima, kao i tople obroke, putne troškove, regres, što je prije mog dolaska na načelničko mjesto bilo u sferi fantastike. Završili smo i projekt vodosnabdijevanja s izvora Gudeja, vrijedan 2,5 miliona KM, asfaltirali puteve… Ne znam da sam pogriješio na ovome putu.
6. Je li dobro da je u politici i na vlasti više ljekara, inžinjera, umjetnika, sportista nego politologa, pravnika, sociologa?
- Da je još više sportista bilo bi bolje, jer mi smo timski igrači, dok su ovi vladajući tu samo radi sebe.
7. Smatrate li se načelnikom svih Grahovljana ili Vam je preči stranački interes?
- Nikada nisam gledao stranački već isključivo interes svih građana i smatram da je to najbolji put.
8. Najveći uspjeh i neuspjeh općine Bosansko Grahovo od prestanka rata do danas...
- Najveći uspjeh je završetak projekta vodosnabdijevanja, a neuspjeh je što se moji prethodnici nisu bavili opštim životnim pitanjima već ličnim i tako smo izgubili više od 20 godina.
9. Dokle se stiglo s projektom Ciglane i hoće li biti još sličnih projekata?
- Vrlo brzo Ciglana počinje s radom, što je 50 radnih mjesta, a ideja za nove projekte ima i obično o njima ne pričamo do početka realizacije.
10. Pećina “Ledenica” je prije rata bila osvijetljena i kao vjerovatno najljepša i najbogatija u BiH prilično posjećena. Kada će ponovo biti turistička atrakcija?
- Pećina će biti u planu krajem godine i uvjeren sam da će opet zasjati punim sjajem i biti nešto po čemu će Bosansko Grahovo ponovo biti prepoznatljivo.
11. Ko ima najviše koristi od bosanskograhovskih šuma koje su među najbogatijim u BiH?
- Lakše mi je odgovoriti ko ima najmanje koristi, a to su lokalna zajednica i njeno stanovništvo, što je nepravedno i paradoksalno.
12. Jedan ste od mlađih načelnika u BiH. Da li Vam je to prednost ili nedostatak?
- Prednost, jer imam volju i energiju da nešto napravim u interesu građana.
13. Kao mladoj osobi, koji Vam je najdraži muzički pravac i omiljeni pjevač?
- Najviše slušam moje velike prijatelje i zemljake Dejana i Sašu Matića, Jovana Perišića, Peđu Medenicu, Baju malog Knindžu…
14. Gavrilo Princip i Đuro Pucar Stari su Grahovljani. Oni su za Vas simbol čega?
- I jedan i drugi su obilježili vrijeme u kojem su živjeli. Ali, kao Grahovljanu koji voli svoje, a poštuje sve ostale ljude, za mene je Gavrilo Princip ikona i heroj, na koga su svi Grahovljani ponosni. Do početka rata svi narodi su poštovali Gavrila Principa, ali sada su teze dijelom promijenjene, pa je on za neke atentator, a ne heroj. Što se tiče Đure Pucara Starog, dovoljno je reći da je narodni heroj i neko po kome su mnoge škole, preduzeća i ustanove dobivali imena.
15. Kad idete u naselje Uništa, imate li osjećaj da zaista idete “u ništa”?
- Na Uništa nisam išao često, možda 4-5 puta, zbog samog pristupa tom selu kroz susjednu Hrvatsku, ali preko odbornika/vijećnika iz reda Hrvata pokušavamo im pomoći u nekim osnovnim stvarima.
16. Hoće li obnovljena škola u Crnom Lugu ikada više imati đaka?
- Škola u Crnom Lugu će kad-tad imati opet učenike, jer zemlja je okrugla, te će se tako i situacija s učenicima u ovom mjestu promijeniti. Uvjeren sam da će se život u crnoluški kraj i sela Livanjskog polja, s kojima graniči, vratiti.
17. Konačno općina ima apoteku, ambulantu, ljekara… Koliko je to olakšanje povratnicima?
- Veliko olakšanje, posebno za starije stanovništvo. Obećavam da ću još više raditi na pitanju zdravstvene zaštite.
18. Gdje radije odlazite, na Šatorsko jezero i selo Preodac sa 301 vrelom ili na Dinaru?
- Radije idem na Šator, jer su moji roditelji rođeni na selu Podić, koje graniči sa selom Preodac. Ponosan sam što su mi korijeni ispod prekrasne planine Šator i Šatorskog jezera.
19. Treba li Bosanskom Grahovu narodna kuhinja?
- Potrebna je, a kad bismo imali pomoć s viših nivoa vlasti, pokrenuli bismo taj projekt pomoći socijalno ugroženoj grupi ljudi.
20. Hoće li BiH ubrzo u EU i hoće li nam tada biti bolje?
- To je pitanje za visokorangirane političare, ali siguran sam da bi po ulasku BiH u EU svima bilo bolje.