Ujedinjeni narodi upozorili su da bi trenutnoj "pauzi" od međunarodnih terorističkih napada uskoro mogao doći kraj te najavljuju kako je novi val terorističkog nasilja u svijetu moguć do kraja godine.
U upravo objavljenom izvještaju specijalni promatrači u Vijeću sigurnosti UN-a predstavili su zabrinjavajuće podatke o globalnom ekstremnom islamističkom pokretu, koji i dalje predstavlja prijetnju uprkos nedavnim neuspjesima i porazima, piše Express.hr.
Autori su posebno izrazili zabrinutost za skoro 30.000 stranaca koji su otišli da se bore u kalifatu i koji su vrlo vjerovatno još živi.
- Njihovi budući potezi bit će naša briga. Neki se mogu pridružiti El-Kaidi ili drugim terorističkim grupama koje se mogu pojaviti. Neki će postati vođe ili će radikalizirati ostale - navodi se, između ostalog, u izvještaju.
Izvještaj se temelji na informacijama koje su dobivene od obavještajnih agencija država članica UN-a i donosi uvid u ukupno razmišljanje sigurnosnih službi širom svijeta. Napominje se i da, iako je zemljopisni kalifat tzv. Islamske države prestao postojati, mnogi temeljni faktori koji su doveli do stvaranja Islamske države još postoje, što ukazuje da prijetnja od ISIL-a i El-Kaide, ali i sličnih skupina, neće tako skoro nestati - piše "Guardian".
- Iako je bilo manje uspješnih napada od 2015. i 2016., kad su ekstremisti ubili stotine ljudi u Francuskoj, Belgiji i Njemačkoj, prijetnja Evropi ostaje velika - navodi se u izvještaju.
Glavna zabrinutost je radikalizacija "zatvorenika pogođenih siromaštvom, marginalizacijom, frustracijom, niskim samopoštovanjem i nasiljem". Veliki izazov su skorašnji povratak boraca Islamske države u njihove zapadne domovine, gdje će odmah biti poslani u zatvor.
- Programi deradikalizacije nisu se pokazali u potpunosti učinkovitima. Većina boraca koji su prošli najteže borbe, nije ni blizu puštanja iz zatvora. Oni ostaju opasni i nastavljaju predstavljati izazov unutar i izvan kaznenog sistema - navedeno je.
Evropske države procjenjuju da je čak 6.000 njihovih građana otišlo u Irak i Siriju kako bi se pridružili ISIL-u ili drugim ekstremističkim skupinama. Oko trećina ih je ubijena, dok je trećina ostala zadržana u regiji ili su putovali negdje drugdje. Dvije hiljade ili više njih možda se vratilo u Evropu, naveli su promatrači. Osim toga, na teritoriju kalifata odveli su veliki broj djece, a i proteklih godina tamo se rodilo dosta djece, među kojima sada ima veoma mnogo siročadi, od kojih mnoga nemaju nikakvo državljanstvo i njihova je budućnost neizvjesna. Zapadne zemlje do sada nisu bile voljne uzimati građane koji su otišli u Siriju kako bi se pridružili Islamskoj državi i to uglavnom zato što ih smatraju sigurnosnim rizikom ako ih vrate kući.
Prema izvještaju, tzv. Islamska država ima pristup između 50 i 300 miliona dolara preostalih od prihoda kalifata i koristi propagandu za održavanje reputacije grupe kao vodećeg svjetskog terorističkog brenda - "virtuelnog kalifata".
- Kad bude imala vremena i prostora za ponovno ulaganje u vanjske operativne akcije, tzv. Islamska država naredit će i rukovoditi međunarodnim napadima, koji se, iako u veoma smanjenoj mjeri, i dalje događaju na mnogim mjestima širom svijeta. Stoga trenutno manji broj takvih napada neće trajati dugo, možda čak ni do kraja 2019 - navedeno je.
U izvještaju se navodi da El-Kaida još čvrsto stoji, ali da je zdravlje njihovog 68-godišnjeg vođe Ajmana el-Zavahirija loše, dok je glavni dio izvještaja posvećen zapadnoj Africi, gdje je došlo do naglog porasta nasilja islamskih militanata.