Zoran Radić (40), diplomirani inžinjer telekomunikacija iz Bratunca, nije se dugo bavio svojom profesijom.
BRATUNAC
Danas proizvodi kuhinje, drvene krigle za pivo i kafu, koje su prepoznatljive u regionu i šire
Radić u svojoj radionici s drvenim proizvodima. Avaz
Zoran Radić (40), diplomirani inžinjer telekomunikacija iz Bratunca, nije se dugo bavio svojom profesijom.
Kratko je radio u Beogradu i vratio se u rodni Bratunac, gdje je otvorio servis za mobitele. Kada je vidio da su dijelovi i popravka mobitela skupi, zatvorio je servis i posvetio se stolarskom zanatu, koji je u djetinjstvu naučio od oca Todora.
Danas u svojoj stolarskoj radionici proizvodi kuhinje, drvene krigle za pivo i „kukse“ (šolje) za kafu, koje se dosta koriste u evropskim zemljama.
Kaže da za njegove proizvode treba plemenito drvo, kao što je hrast, jasen, trešnja i drugo, koje je veoma skupo i ta vrsta drveta od drugih ima bolju termoizolacionu osobinu.
Kako kaže, obrada drveta zahtijeva poseban odnos, kreativnost i nježnost, a ponajviše ljubav i strpljenje. Toga mu, veli, ne manjka, jer mu je drvo još u djetinjstvu ušlo u krv, a tu je i porodična tradicija.
Gotov proizvod. Avaz
- Drvo mora biti dobro suho i koje je raslo na sunčanim terenima. Takvo drvo kupujem kao poluproizvod, po potrebu u odgovarajućim količinama. Obrađujem ga na ne baš modernim mašinama, režem na odgovarajuće dijelove, sklapam, lijepim najkvalitetnijim ljepilom za drvo, a zatim slijedi finalna obrada, lakiranje i pakovanje za tržište - pojasnio nam je Radić.
Radić kaže da svoje krigle i šolje, koje su postale prepoznatljive u regionu i šire, reklamira i prodaje preko društvenih mreža.
Kaže da je cijena potvrda kvaliteta svakog proizvoda. Cijena drvene šolje je 40, a krigli od 40 do 60 maraka, zavisno od veličine i vrste drveta.
Njegove proizvod kupuju vlasnici atraktivnih ugostiteljskih objekata, a dosta ima i pojedinačnih kupaca, koji ove proizvode kupuju za rođendanske poklone.
VELIKA TRAGEDIJA
ŠEF BH. DIPLOMATIJE
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH
PREDSJEDNIK FSS