U naredne dvije godine ne očekuje se rast realnog bruto društvenog proizvoda BiH iznad 3 posto, a stagnacija će se osjetiti u svim sektorima društva i ekonomije, kazao je u razgovoru za „Avaz“ guverner Centralne banke BiH (CBBiH) Senad Softić.
Dodao je da CBBiH očekuje značajan pad ekonomske aktivnosti u ovoj godini.
- Ovako umjerenim stopama rasta, dostizanje pretkriznog nivoa ekonomske aktivnosti očekuje se najranije 2022. godine. Prethodna projekcija snažnijeg oporavka u 2021. godini je pomjerena za kraj projekcijskog perioda, prvenstveno zbog intenziteta drugog vala pandemije, ali i slabijeg od očekivanog efekta vladine potrošnje na ekonomsku aktivnost u zemlji tokom 2020. godine - istakao je Softić.
Prema njegovim riječima, u tekućoj godini se očekuje kako će jedino rast državne potrošnje donekle ublažiti smanjenje ukupne ekonomske aktivnosti, dok će sve ostale komponente bruto društvenog proizvoda bilježiti značajan pad.
- Usljed nepovoljnih kretanja na tržištu rada, pada doznaka iz inozemstva, smanjene kreditne aktivnosti te smanjenja potrošačkog optimizma, očekuje se pad lične potrošnje u ovoj godini. Jedino u slučaju ove komponente agregatne potrošnje ne očekuje se povratak na pretkrizni nivo do kraja 2022. - kazao je Softić.
Ističe da se u 2021. i 2022. očekuje rast značaja investicija u generiranju bruto društvenog proizvoda, pod pretpostavkom održavanja kontinuiteta javnih investicija.
- U skladu s trendovima u realnoj ekonomiji, blaže jačanje inflatornih pritisaka očekuje se tek od naredne godine. Ipak, trenutne projekcije za 2021. i 2022. godinu mogu biti podložne snažnijim revizijama ukoliko se epidemiološka situacija ne poboljša do kraja prvog polugodišta naredne godine i ukoliko negativni efekti na ekonomsku aktivnost u glavnim trgovinskim partnerima budu znatno lošiji u odnosu na naše projekcijske pretpostavke - naglasio je Softić.
Istakao je da projekcije mogu biti korigirane i naviše ukoliko se epidemiološka situacija, zbog pronalaska vakcine, znatno poboljša u zemlji i svijetu.
- Ukoliko bi se oporavak dogodio već u prvom polugodištu naredne godine, to bi rezultiralo bržim oporavkom turističke i vezanih djelatnosti. Također, projekcije mogu biti korigirane naviše i ukoliko se intenziviraju javne investicije i provedu neke od dugo najavljivanih strukturnih reformi - kazao je Softić.
Prema riječima Softića, ipak ima prostora za umjereni optimizam.
- Podsjećam, prve procjene govorile su o padu bruto društvenog proizvoda između 6 i 6,5 posto. Međutim, evo pred kraj godine možemo govoriti o smanjenju od 4,6 posto, što je znatno manje od prvih procjena. Centralna banka BiH u ovoj veoma teškoj finansijskoj godini uspjela je očuvati monetarnu stabilnost BiH - istakao je Softić.
-4,6 posto pad BDP-a BiH
-0,3 posto inflacija
-5,3 posto pad lične potrošnje
-13,3 posto pad investicija
-17 posto izvoza i
-14,8 posto uvoza