PORUKE

ICMP: Danas je zatvoreno važno poglavlje u historiji sukoba na zapadnom Balkanu

Oni koji su ubijali nenaoružane civile i oni koji su stvorili uslove za takve zločine pogrešno su smatrali da ih mogu izbrisati skrivanjem posmrtnih ostataka svojih žrtava - rekla je Bomberger

Bomberger: Važna potvrda vladavine zakona. ICMP

A. J.

8.6.2021

Današnja presuda Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) u predmetu Tužitelj protiv Ratka Mladića, nakon pravnog postupka koji je trajao duže od devet godina, predstavlja važnu potvrdu vladavine zakona, kazala je Ketrin Bomberger (Kathryne), generalna direktorica ICMP-a.

MRMKS je potvrdio presudu Mladiću za genocid počinjen na području Srebrenice 1995. godine, ratni zločin i zločin protiv čovječnosti. Mladić – koji je komandovao snagama bosanskih Srba tokom sukoba, osuđen je na kaznu doživotnog zatvora.


40.000 osoba nestalih tokom sukoba

- Oni koji su ubijali nenaoružane civile i oni koji su stvorili uslove za takve zločine pogrešno su smatrali da ih mogu izbrisati skrivanjem posmrtnih ostataka svojih žrtava - rekla je Bomberger.   


Kako je saopćeno, ICMP-ov rad, a posebno naučno utemeljeni dokazi o utvrđenom identitetu žrtava sukoba iz 1990-ih, doprinijeli su neosporivosti narativa o genocidu i ostalim ratnim zločinima. Ti dokazi su odigrali važnu ulogu u donošenju osuđujućih presuda u brojnim suđenjima: ICMP je pružao stručne i druge specijalizirane forenzičke dokaze, uključujući svjedočenja, forenzičke izvještaje i iskaze u više od 30 predmeta širom svijeta. U Bosni i Hercegovini, ICMP je pomogao domaćim nadležnim organima prilikom naučno utemeljenih iskopavanja i istrage oko 3.000 masovnih grobnica, uključujući Tomašicu i Jakarinu Kosu, koje su dio dokaznog materijala Tužiteljstva u predmetu Mladić.  


- Osuđujuće presude osobama odgovornim za ratne zločine predstavljaju nužan element u poštovanju vladavine prava. Osigurati da vlade ispune svoju zakonsku obavezu i pronađu i identifikuju osobe čiji je nestanak posljedica tih zločina i njihova odgovornost da osiguraju poštovanje prava svih preživjelih porodica nestalih predstavlja još jedan element u istom procesu - podsjeća Bomberger.


ICMP je na zapadnom Balkanu predvodio nastojanja da se pronađe i identifikuje 40.000 osoba nestalih tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Više od 70 procenata nestalih je pronađeno i identifikovano, uključujući gotovo 7,000 od 8,000 nestalih u genocidu u Srebrenici.

Nada svima koji su preživjeli zvjerstva

ICMP-ova primjena tehnologije na temelju analize DNK u procesu identifikacije omogućila je identifkaciju više hiljada srebreničkih žrtava, uprkos pokušaju odgovornih za masakr da prikriju dokaze ponovnim iskopavanjem i skrivanjem posmrtnih ostataka. Zemlje bivše Jugoslavije rade zajedno kroz mehanizam koji podržava ICMP Grupe za nestale osobe kako bi ispunili svoju pravnu obavezu i pronašli nestale nakon sukoba i osigurali prava preživjelim članovima porodica.


- Danas je zatvoreno važno poglavlje u historiji međunarodne pravde i historiji sukoba na zapadnom Balkanu. Presude u slučaju Mladić i ranijim predmetima, kao što je suđenje Radovanu Karadžiću, imaju posljedice i van područja zapadnog Balkana. To pruža nadu svima koji su preživjeli zvjerstva, uključujući porodice nestalih širom svijeta – da je pravda dostižna - zaključila je Bomberger.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.