Granična policija (GP) BiH od početka migrantske krize upozorava na nedostatke postojećih zakonskih i podzakonskih akata koji se tiču ove tematike. Poseban problem, kako nam je kazao direktor GPBiH Zoran Galić, predstavljaju neusklađenost i zastarjelost Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji ove policijske agencije.
Galić kaže da je Granična policija nekoliko puta već pokušala promijeniti spomenuti pravilnik, ali da nije nailazila na razumijevanje političkih stranaka na vlasti.
- Nekoliko puta smo mijenjali Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Granične policije, ali to nikada nije usvojeno. Još 2018. izradili smo novi pravilnik, i to prema standardima Evropske unije. Na njemu su čak radili i stručnjaci iz Njemačke, ali usvajanje tog pravilnika je zaustavljeno, ostao je u ladici bivšeg ministra sigurnosti i nikada nismo dobili pojašnjenje zašto je stopiran - istakao je Galić.
Podsjećamo, 2018. godine funkciju ministra sigurnosti BiH obnašao je kadar SDS-a Dragan Mektić, koji je bio indolentan prema ovom pitanju. Za Mektića se, inače, veže podatak da se tokom svog mandata, a od izbijanja migrantske krize, nikada nije želio sastati s predstavnicima bh. općina i gradova koji su najviše pogođeni krizom.
Prema riječima Galića, tek se prošle godine konačno desio pomak po ovom pitanju.
- Ponovo smo napravili Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Granične policije, koji smo dostavili Ministarstvu sigurnosti BiH (tadašnji ministar Fahrudin Radončić, op. a.), a koji je u najvećoj mjeri usklađen sa standardima EU - kazao nam je Galić.
Pitanje pravilnika ozbiljno je shvaćeno tek nakon što je bivši ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić (SBB) preuzeo dužnost. Radončić je u martu prošle godine čak otišao i u Banju Luku kako bi osigurao podršku za izmjene spomenutog pravilnika. Tokom sastanka s ministrom unutrašnjih poslova RS Draganom Lukačem usaglašena je potreba za povećanjem kapaciteta Granične policije BiH, a kako bi ova policijska agencija mogla ispunjavati svoje obveze u zaštiti granice.
Međutim, djelovanje ministra Radončića ubrzo je zaustavljeno, i to nakon što se tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović (SDA) javno svrstao na stranu migranata iz Pakistana. To je u konačnici rezultiralo odlukom da Radončić podnese ostavku na mjesto ministra sigurnosti BiH.
Na toj poziciji ga je naslijedio SDA-ov kadar Selmo Cikotić, koji je na početku svog mandata potencijalna rješenja migrantske krize nazivao „seksi“. A budući da do danas novi pravilnik nije ugledao svjetlo dana, postavlja se pitanje kome i zašto odgovara slabljenje ove vrlo značajne državne policijske agencije.
- Naglasak izmjena Pravilnika je na prijemu novih policijskih službenika, njih 1.300, od kojih bi 95 posto bilo u činu „policajac“ i koji bi imali primarni zadatak da nadziru državne granice - zaključio je Galić.
- Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Granične policije star je više od 20 godina. Otada nije promijenjen te njime uopće nisu predviđeni ni migrantska kriza ni novi granični prijelazi koji su u međuvremenu otvoreni - pojasnio je Galić.