Zakoni koje usvaja RS a u suprotnosti su sa postojećim zakonima koji su usvojeni na nivou države BiH i oni trebaju biti stavljeni van snage, kazao je za „Avaz“ jedan od najvećih živućih političko - pravnih eksperata na području bivše Jugoslavije, akademik Omer Ibrahimagić. Dugogodišnji univerzitetski profesor, profesor emeritus Fakulteta političkih nauka u Sarajevu i nekadašnji sudac Ustavnog suda Jugoslavije, a potom i FBiH, komentirajući usvajanje nacrta zakona o entitetskom VSTV-u na današnjoj sjednici NSRS, kaže da su nadležnosti po tom pitanju jasne.
- Nadležnost izbora sudija i tužilaca u BiH, od osnovnih i općinskih, preko kantonalnih i područnih do vrhovnog, u nadležnosti je VSTV-a BiH. Sada bi neko, ko je ovlašćen, trebao da pokrene postupak pred Ustavnim sudom BiH da se taj zakon obesnaži, da se donese odluka o njegovoj suprotnosti sa zakonom i Ustavom BiH – dodaje prof. dr. Omer Ibrahimagić.
On podsjeća da se pravni poredak BiH ne oslanja samo na domaće zakone, već i na evropsku pravnu stečevinu, jer u članu 3.5 Ustava BiH stoji da su, uz propise koje je donijela država BiH, i principi međunarodnog prava, sadržani i u Evropskoj povelji o zaštiti ljudskih prava i sloboda, sastavni dio pravnog poretka u BiH.
- Nisam upućen u pojedine članove Krivičnog zakona, pa ne mogu striktno odgovoriti na to pitanje, ali u svakom slučaju, kad je riječ o aktivnosti koju vodi Dodik u RS, ona ima elemenata rušenja postojećeg ustavno – pravnog poretka – kaže Ibrahimagić odgovarajući na pitanje postoje li u potezima vlasti RS i elementi krivične odgovornosti.