Duška Jurišić, zamjenica ministra za izbjeglice i raseljena lica u Vijeću ministara BiH, tražila je od Brajana Agelera (Brian Aggeler), šefa Misije OSCE-a u BiH, Majkla Marfija (Michael Murphy), američkog ambasadora u BiH, Johana Satlera (Johann Sattler), šefa Delegacije EU u BiH, Frane Maroevića, izvršnog direktora Međunarodnog press instituta, zatim od Delegacije Vijeća Evrope te od visoke komesarke za ljudska prava Vijeća Evrope, da iskoriste svoj uticaj za zaštitu prava na slobodu govora koje se posljednjih dana sistemski krši.
Navela primjere
Kao primjere, Jurišić je navela kaznu koju je RAK propisao za FACE televiziju i njenog vlasnika Senada Hadžifejzovića, te proces koji je u Republici Srpskoj pokrenut protiv imama iz Kozarca Amira Mahića.
Pismo Duške Jurišić prenosimo u cijelosti:
Poštovani,
Molim Vas da preduzmete mjere u okviru svojih nadležnosti povodom kršenja jednog od temeljnih ljudskih prava i sloboda – slobode izražavanja, garantirane Ustavom Bosne i Hercegovine i Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i sloboda Vijeća Evrope.
Nedopustivo je prešutjeti i dozvoliti institucionalno kršenje ljudskih prava kakvo se ogleda u Rješenju Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu RAK) protiv novinara, vlasnika Face Televizije Senada Hadžifejzovića. RAK je 31.01.2023. godine donio Rješenje kojim se vlasnik Face Televizije Senad Hadžifejzović obavezuje da plati kaznu od 15.000 KM zbog navodnog kršenja normi Kodeksa o audiovizuelnim uslugama i uslugama radija, a koje se odnose na slobodu u kreiranju i uređivanju sadržaja uz poštivanje profesionalnih i općeprihvaćenih vrijednosnih i etičkih standarda, te općeprihvaćenih standarda pristojnosti u audiovizuelnim i radijskim programima.
Kritički odnos
FACE TV uživa ugled u bosanskohercegovačkoj javnosti zbog otvorenosti i pluralizma mišljenja. Emisija „Centralni dnevnik sa Senadom Hadžifejzovićem“ jedan je od najgledanijih informativnih programa u zemlji. Sam autor, Hadžifejzović, uživa veliko poštovanje javnosti zbog preispitivanja najosjetljivijih tema i kritičkog odnosa prema nosiocima vlasti neovisno od političke opcije kojoj pripadaju, zbog čega je povremeno bila ugrožena njegova i sigurnost njegove porodice.
I dok direktor RAK-a Hadžifejzovićev vokabular smatra nepristojnim i izriče ogromnu, do sada nezabilježenu kaznu u istoriji ovdašnjeg novinarstva za ovu vrstu prekršaja (pristojnost), istovremeno se tolerira radikalan i uvredljiv vokabular imanentan rukovodstvu politike koja ga je i imenovala na čelo ove izuzetno važne državne institucije.
Gotovo istovremeno sa izricanjem navedene kazne, policija Republike Srpske pokrenula je krivični postupak protiv glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Kozarac ef. Amira Mahića zbog osnova sumnje da je počinio krivično djelo javnog izazivanja i podsticanja nasilja i mržnje izjavom o svetosavlju u okviru hutbe u džamiji, bez obzira što se imam Mahić izvinio, a organi Islamske zajednice u BiH pokrenuli postupak utvrđivanja odgovornosti.
Nesagledive posljedice
U oba slučaja riječ je o slobodi izražavanja zbog čega su od organa javne vlasti uslijedile najoštrije sankcije: u slučaju novinara finansijska, koja ugrožava opstanak medija, a u slučaju imama krivičnopravni progon.
Koincidirana istovremenost događaja može dovesti do zaključka o ugrožavanju ne samo slobode izražavanja pojedinaca već kolektivnih prava jednog naroda, što može imati nesagledive posljedice.
Zbog toga Vas molim da iskoristite svoj uticaj kako bi izbjegli veće i dugoročnije posljedice, koje unose osjećaj opće i pravne nesigurnosti u bosanskohercegovačkom društvu - navodi u pismu Jurišić.