Zbog nedostatka političke volje na Statut Mostara koji je dio "Mostarskog sporazuma", do danas nije stavljena tačka.
Izmjene i dopune Statuta, kao najvažnijeg pravnog akta, trebale su biti usvojene na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća Mostara, međutim, to pitanje se do sada "guralo pod tepih", uprkos inicijativama u nekoliko navrata, koje su, uglavnom, dolazile od SDP-a.
Dvije godine poslije, pitanje Statuta će se naći na sjednici Gradskog vijeća ali, kako to obično biva u Mostaru, saglasnosti dvije najveće stranke SDA i HDZ-a BiH u vezi tog najvažnijeg dokumenta nema.
Put odredio Ešdaun
Put koji vodi do usvajanja tog dokumenta je, kako nam je to potvrdio i Nurko Pobrić, profesor ustavnog prava je taj da vijećnici najprije moraju usvojiti Statut koji je još 2004. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik u BiH, Pedi Ešdaun (Paddy Ashdown). Nametanjem Statuta, Ešdaun je formalno-pravno ujedinio Mostar, ali taj dokument nikada nije usvojen na Gradskom vijeću.
Nakon toga, vijećnici trebaju donijeti odluku o usvajanju izmjena i dopuna Statuta, koji je dio „Mostarskog sporazuma“.
Takvo tumačenje je dao i visoki predstavnik u BiH, Kristijan Šmit, odnosno, ocijenio je da zbog preopterećenosti postupka, Gradsko vijeće može donijeti jednu odluku. Praktično, prema Šmitu, vijećnici bi jednim dizanjem ruku usvojili nametnuti Statut te njegove izmjene i dopune.
Osim novih izbornih pravila koja su usaglašena "Mostarskim sporazumom“, izmjene i dopune, praktično, novog Statuta su prilično opsežne. Između ostalog, novim Statutom su ojačana gradska područja, odnosno, tzv. komisije u njima.
Novi prijedlog HDZ-a
I, dok su u SDA ostali pri prijedlogu Statuta utvrđenog u "Mostarskom sporazumu“, u HDZ-u imaju novi prijedlog. Umjesto šest komisija za svako gradsko područje, prijedlog HDZ-a se odnosi na uvođenje dvije komisije.
- Ne vidim nikakvu svrhu ove ideje osim da dodatno podijeli grad po ratnoj liniji razgraničenja, što je nedopustivo - ocijenila je Irma Baralija, vijećnica Naše stranke.
U HDZ-u su, inače, do sada kalkulisali sa usvajanjem statuta u smislu dogovora oko Izbornog zakona BiH, gdje ih SDA nije ispoštovala.
Prijedlog SDP-a
Svoje prijedlog dostavio je i Klub SDP-a u kojem insistiraju na uvođenju četvrtog člana rukovodstva Vijeća iz reda ostalih. Smatraju kako od usvajanja ovog dokumenta neće biti ništa.
-HDZ neće podržati prijedlog iz „Mostarskog sporazuma“. Izmjene koje smo predložili vodile bi ka usklađivanju Statuta s odlukama Ustavnog suda BiH-rekao je predsjednik mostarskog SDP-a, Arman Zalihić.