U okviru trodnevnog seminara u Njemačkoj, u organizaciji Theodor-Heuss-Akademie Friedrich-Naumann Fondacije, upriličeno je predavanje bivšeg ambasadora BiH Nedima Makarevića o temi "Geostrateški aspekti Bosne i Hercegovine u sadašnjim političkim parametrima".
Makarević je njemačkim studentima objasnio specifičnosti Bosne i Hercegovine, Dejtonskog sporazuma, ratnih i poratnih dešavanja te sadašnjih političkih zbivanja.
Percepcija javnosti
Osvrnuo se na najnovije odluke visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt) i na percepciju bh. javnosti o tome. Podsjetio je i na izazove sa kojima se BiH susreće na svom NATO, odnosno EU putu.
Govorio je o genocidu u Srebrenici, ali i o svim ranijim zločinima odnosno genocidnim djelatnostima koje su se dešavale između 1992.-1995., ali i u toku Prvog i Drugog svjetskog rata.
Iznio je i činjenice o tome na koji način je, kako je naveo, svojom (ne)aktivnošću međunarodna zajednica doprinijela izvršenju genocida u Srebrenici.
Mijenjanje činjenica
Cilj seminara je bio ukazati mladim njemačkim intelektualcima na svu okrutnost genocidnih radnji u BiH te na koji način se one danas poriču i pokušavaju mijenjati činjenice. Makarević je govorio i o ratno-političkim dešavanjima u Ukrajini i djelovanju Rusije u BiH i Srbiji.
Inicijator seminara je Melina Borčak, novinarka, rediteljka, spisateljica, aktivistica i influeserka koja se bavi temom genocida već duže vremena te je veoma aktivna na socijalnim mrežama.