Ministar Elmedin Konaković na konferenciji povodom stotinu dana rada na čelu Ministarstva vanjskih poslova osvrnuo se i na "Otvoreni Balkan" te potencijalno članstvo BiH u ovoj zajednici.
- Priča o "Otvorenom Balkanu" kao nekom „srpskom svetu“ je neka politička intriga u kojoj je to "srpski svet" – svi Srbi u jednoj državi. Koliko u toj potencijalnoj državi bez granica, regionalnoj saradnji imamo muslimana, Bošnjaka, da li je neko računao? Znate li koliko ima? Više od pet miliona - naglasio je Konaković.
Negativne reakcije
Iako Konaković nije eksplicitno kazao da želi BiH u „Otvorenom Balkanu“, sama ova izjava u kojoj se protivio ideji da je ova organizacija „srpski svet“ izazvala je lavinu negativnih reakcija i komentara političara iz SDA i DF-a, kao i medija bliskih ovim dvjema strankama. Među njima je bio i zastupnik DF-a Dennis Gratz, koji je Konakovića optužio za površnost u vezi s ovim pitanjem, dok ga je novinar Dragan Bursać optužio da zagovara "srpski svet".
Iako je prvobitno bio plan da u njoj učestvuje svih šest država zapadnog Balkana, u projektu "Otvorenog Balkana", odnosno stvaranja zajedničke ekonomske zone zvanično su učešće uzele samo tri države: Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija.
Iako su i druge tri države zapadnog Balkana učestvovale u početnim pregovorima o pristupanju "Otvorenom Balkanu", njemu se BiH, Crna Gora i Kosovo još nisu pridružili.
U Crnoj Gori su se ovoj uniji oštro protivili Milo Đukanović i njegov DPS-a, no nakon pobjede Jakova Milatovića u utrci za predsjednika izvjesno je da će se i Crna Gora pridružiti. Kosovo je načelno, sporazumom između Aleksandra Vučića i Avdulaha Hotija, prihvatilo članstvo u "Otvorenom Balkanu", ali je njegov nasljednik Aljbin Kurti obustavio pristupne procese. Svi oni manje-više koriste iste argumente, a to je da Srbija preko "Otvorenog Balkana" pokušava ovladati ovim prostorima, pa čak i stvoriti neku verziju "velike Srbije".