Hronični problem s nedostatkom citostatika na području Federacije BiH kulminirao je posljednjih dana, kada se dio onkoloških pacijenata koji se liječe u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) suočio s nestašicom lijekova, zbog čega im je praktično uskraćena terapija.
Usto što u toj bolničkoj ustanovi nemaju lijekova poput “kalcijevih folinata”, “irinotekana” i “fluorouracila”, otežana je i njihova nabavka u privatnoj režiji, jer ih zanemarivo mali broj apoteka nabavlja, budući da se radi o lijekovima za bolničke ustanove.
Poseban problem
Zbog toga, nažalost, pacijenti koji dolaze po terapiju budu vraćeni kućama, a to predstavlja poseban problem onima koji dolaze iz udaljenijih gradova i mjesta na liječenje u Sarajevo.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH potvrdili su nam da trenutno postoji nestašica nekoliko citostatika, a razlog je, naveli su, privremeni ili trajni prekid prometa lijekova na tržištu BiH od proizvođača zbog komercijalnih razloga ili reorganizacije proizvodnje.
- U većini slučajeva postoje alternativna rješenja, s tim da, ako ne postoji alternativa, odnosno zamjenski lijek, Zavod omogućava pacijentima pravo na refundaciju kupljenog lijeka, uz priloženu medicinsku dokumentaciju i potvrdu kliničkih apoteka da zdravstvena ustanova u tom trenutku nije imala lijek koji se nalazi u odluci o listi lijekova Fonda solidarnosti FBiH, a koja se finansira sredstvima Fonda solidarnosti FBiH - kazali su nam iz Zavoda.
Kad je riječ konkretno o lijekovima kojih trenutno nema, iz Zavoda su pojasnili da su “kalcijevi folinati” bili u privremenom prekidu proizvodnje za tržište BiH, pa na kontroli svake serije, koja, prema informaciji proizvođača, treba biti okončana za dan-dva te će lijek biti isporučen zdravstvenim ustanovama.
Zaključenje ugovora
- Lijek “irinotekan” je u postupku nabavke i uskoro se treba okončati zaključenje ugovora s dobavljačem, nakon čega će, također, lijek biti isporučen u zdravstvene ustanove. Za lijek “fluorouracil” 250 mg otopina za injekciju na stranici Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH navedeno je od proizvođača da je došlo do trajnog prekida prometa na tržištu BiH zbog komercijalnih razloga - kazali su nam iz Zavoda.
Neusaglašeno propisivanje
- Neusaglašeno je propisivanje grupe lijekova citostatici od zdravstvenih ustanova, pa se pojedini lijekovi propisuju u manjim količinama, što uzrokuje štetu dobavljačima koji otpisuju velike količine lijekova zbog isteklog roka trajanja. Zbog navedenog se smanjuje interes za nabavku pojedinih lijekova od dobavljača - dodali su iz Zavoda.