Broj milionera i multimilionera u BiH jedna je od najzanimljivijih tema u javnosti, ali ostaje enigma, jer se svi dosadašnji podaci baziraju na procjenama. Prema podacima Agencije za osiguranje depozita BiH, ukupni iznos depozita s obračunatom kamatom, zaključno s 30. aprilom ove godine, iznose 30,1 milijardu KM, od čega se 15,2 milijarde odnosi na depozite građana na računima banaka.
Preko građana
- Maksimalne sume depozita nisu nam dostupne, osim u klasifikaciji iznosa višeg od 200.000 KM prikladnih depozita. U ukupnom iznosu od 11,1 milijardu KM nalaze se, osim građana, privatna preduzeća i udruženja, javna preduzeća, neprofitne organizacije- naveli su iz Agencije.
Podatke ne mogu imati ni porezne uprave, jer je oporezivanje imovine regulirano kantonalnim i zakonima na nivou RS i njima nije obuhvaćena kompletna imovina. Zato su, do nekih novih, još aktuelne procjene koje je prije godinu iznio delegat Parlamenta BiH i bivši direktor FUP-a Zlatko Miletić, prema kojima BiH ima oko 600 milionera i 30 multimilionera.
- Bh. društvo školski je primjer socijalne raslojenosti na bogate i siromašne. Iz dana u dan jaz je sve veći i u neravnopravnoj utakmici sve više je “igrača” na strani socijalno-ugroženih - kazao je za “Avaz” Vladimir Vasić, sociolog.
Brojni uzroci
Uzroci su brojni, dodaje, a jedan od osnovnih je taj što je BiH postkonfliktno društvo u tranziciji, koje iza sebe ima u velikoj mjeri kriminaliziranu privatizaciju javnih dobara, dok anemičnim radom po pitanju korupcije pravosuđe legalizira raslojavanje društva.
- Dokle god u BiH na socijalne problem gledamo očima Srbina, Hrvata, Bošnjaka ili ostalih, do tada će oni koji se kunu u svoj etnos umnožavati svoje upitno stečeno bogatstvo, a mi ćemo međusobno da se grizemo kao bijesni psi. U tome je uzrok, posljedica i rješenje problema zvanog “teror manjine nad većinom” u BiH. Šutimo, jer nam je valjda važnije da budemo Srbi, Bošnjaci, Hrvati, gladni, žedni - dodao je Vasić.
Politika najunosniji biznis
Politika je danas u BiH najunosniji biznis, gdje niko, ili samo deklarativno, ne postavlja pitanje o porijeklu imovine, nekretnina i načina bogaćenja preko noći, istakao je Vasić.
- S obzirom na vrlo komplikovanu etničko-religijsku i državnoupravljačku strukturu društva, uzimajući u obzir neslavnu prošlost, vrlo lako se na račun toga narod uzbunjuje, svađa i dijeli, a u međuvremenu pri podignutim tenzijama u oblaku šovinističke prašine lažne patriote love u mutnom i dodatno prave razliku između nas i njih. Nas, običnog, siromašnog naroda, i njih, samoproglašene elite - kazao je Vasić.