Često se u javnosti može čuti da Milorad Dodik, predsjednik RS i SNSD-a, ne snosi posljedice zbog svoje politike, ili da Zapad nije dovoljno ažuran kada je u pitanju kažnjavanje njegovog antidržavnog djelovanja. Istina je, pak, da njegovo djelovanje ima itekako duboke posljedice i po RS i po državljane BiH. Samo što su te posljedice indirektne, a njihov krivac ne tako vidljiv.
Na začelju
Nije, dakle, slučajno da je Bosna i Hercegovina već godinama na začelju regiona po prilivu direktnih stranih investicija. Naime, kapital prije svega traži sigurnost, a zemlje u kojima konstantno vladaju politički haos, tenzije, prijetnje sukobima i otcjepljenjima, kapital zaobilazi u širokom luku. Može se samo nagađati bez koliko je milijardi investicija i hiljada novih radnih mjesta BiH u prethodnim periodu ostala zbog Dodikovog destruktivnog ponašanja.
No, postoje i parametri koji su mjerljivi i vidljivi. Jedan od njih je kamatna stopa od enormnih gotovo 5 posto, po kojoj se RS u aprilu 2021. zadužila na Londonskoj berzi, nakon što ni u jednoj međunarodnoj finansijskoj instituciji nije uspjela dobiti kredit. Objavljeno je i pismo visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt) u kojem je upozorio investitore da ne ulažu novac u RS jer bi mogli ostati bez njega.
Te muke nastavljene su i ove godine, u kojoj zvaničnici RS, od Kine do Mađarske, putuju i mole za novi kredit za ovaj entitet.
Koliku štetu životu i džepovima građana RS nanosi suluda politika Milorada Dodika, pokazuje i nedavni primjer, u jeku do sada najbrutalnijih nasrtaja predsjednika manjeg entiteta na državu.
U novom paketu finansijske pomoći Evropske unije Bosna i Hercegovina dobila je 303 miliona eura za četiri važna projekta za našu zemlju. No, sva četiri projekta odvijaju se na području većeg entiteta, tj. sva sredstva planirana su za Federaciju BiH, dok je za RS namijenjeno 0 KM.
Poruka EU
To je zapravo prava poruka Evropske unije i Zapada kuda RS i njene građane vodi politika destrukcije, udara na ustavni poredak i saradnje s Rusijom – u međunarodnu izolaciju i finansijsku bijedu i propadanje.
No, koliko je moralno pervertirana i bezumna postala politika Republike Srpske pod vodstvom Milorada Dodika, pokazuje prijetnja premijera manjeg entiteta Radovana Viškovića, koji je na vijest da EU sprema 303 miliona eura za BiH zaprijetio da će predstavnici RS u državnim institucijama blokirati ova sredstva zbog toga što su namijenjena samo za Federaciju.
Iako Dodik iz nekih svojih proračuna negdje u podsvijesti možda i priželjkuje da bude maknut i u historiju uđe kao mučenik, ne treba smetnuti da je bijeda u koju vodi građane RS pozicije koštala i mnogo veće igrače od njega. Račun Miloševiću za deset godina ekonomske propasti, inflacije i izolacije Srbije na kraju su ispostavili građani ove zemlje. Na ulici.
Enorman dug
Na kraju 2022. učešće javnog duga Federacije u odnosu na ostvareni BDP iz 2021. godine iznosio je 25,66 posto, a u odnosu na procijenjeni BDP za 2022. oko 23,22 posto, što je znatno niže u odnosu na učešće javnog duga Republike Srpske koje iznosi oko 43 posto. Javni dug po stanovniku Republike Srpske je otprilike dva puta veći nego u Federaciji BiH. Na kraju 2022. zaduženost Federacije po glavi stanovnika iznosila je 2.986 KM, a Republike Srpske 5.633 KM.