Srbijanski pjevač Vlado Georgiev napisao je skandaloznu objavu na svojim društvenim mrežama u odgovoru na kritiku Nataše Kandić zbog ideje obilježavanja godišnjice „Oluje“ u Prijedoru.
Napadi koji na nju traju i ovih dana, nakon što je poručila da Srbija treba odbaciti suludu ideju Milorada Dodika da se obilježavanje Dana sjećanja na žrtve akcije “Oluja” održi u Prijedoru, jer bi to bilo neljudski i prema žrtvama ”Oluje” i prema žrtvama srpskih snaga u Prijedoru, već su dobili adekvatnu reakciju javnosti u regionu.
Negiranje zločina
No, to je samo dio onog što koordinatorica REKOM mreže pomirenja i osnivačica Fonda za humanitarno pravo iz Beograda Nataša Kandić doživljava kroz višedecenijsku borbu za istinu, pravdu, ljudska prava i mir na ovim prostorima.
Dobitnicu brojnih međunarodnih i domaćih nagrada za afirmaciju ljudskih prava, među kojima su i dvije nagrade organizacije ''Human Rights Watch'', titula počasnog građanina Sarajeva, te titula “Heroja Evrope” američkog magazina „Time“, pitali smo gdje smo pogriješili pa politika negiranja zločina i veličanja ratnih zločinaca, čini se, nikad nije bila jača.
- Političari su uspjeli da rasture sve što je do 2015. izgrađeno na regionalnom nivou - empatiju i solidarnost prema svim žrtvama i priznavanje sudskih činjenica. A već godinama mladima se usađuje u svijest da su ratni zločini zapravo bili odbrana i da je njima zaustavljeno uništavanje naroda - kazala je Kandić.
Porazni statusi
Poraznim izgledaju statusi, posebno mladih osoba na društvenim mrežama, poput onih odnedavno, kada su dvije studentice iz Sarajeva veličanjem ratnog zločinca Ratka Mladića “zaslužile” stipendiju i nastavak školovanja u Beogradu.
- Rezultati su vidljivi. U Srbiji mladi vjeruju da su Mladić i Karadžić heroji. Navodno su odbranili srpski narod, a nema političara koji bi ih suočio s govorom Ratka Mladića iz 1992. godine, kada je na sjednici Skupštine RS o planovima prema Muslimanima rekao da je to genocid - istaknula je Kandić.
Kazala je da ne vidi političku snagu da otvori nadu, a da nas iskustvo uči da nema života bez nade.