Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, s ambasadorom Majklom Marfijem (Michael Murphy) na čelu, mjesecima se nalazi na udaru Milorada Dodika, predsjednika manjeg bh. entiteta RS, i njegovih istomišljenika.
Hitna rješenja
Nije Ambasada SAD usamljena u tome. U istoj situaciji nalazi se i Delegacija EU u BiH, ali i Ured visokog predstavnika (OHR) u BiH i Kristijan Šmit (Christian Schmidt), kojem je Dodik zaprijetio da će ga uhapsiti ako dođe u manji bh. entitet. Tu je i Ambasada Velike Britanije. U biti, mnogi međunarodni predstavnici u našoj državi nerijetko budu vrijeđani i targetirani od gore navedenih.
Iako se ambasador Marfi rijetko oglašava o takvim ispadima, poslali smo upit Ambasadi SAD, a nismo dugo čekali na odgovor njihovog ureda za odnose s javnošću.
O obećavajućim izjavama visokog predstavnika za Evropsku uniju Žozepa Borelja (Josep Borrell) da postoji mogućnost ubrzanih pregovora za zemlje zapadnog Balkana i Ukrajinu, u kojima se spominje 2030. godina, kada bi i BiH mogla postati članica, iz Ambasade SAD su za „Avaz“ poručili:
- Mi ne možemo govoriti u ime Evropske unije o detaljima procesa pristupanja Bosne i Hercegovine. Međutim, Sjedinjene Države jesu do sada i nastavit će i dalje pozivati sve političke lidere da ispune svoje odgovornosti prema građanima BiH usvajanjem reformi neophodnih za napredovanje zemlje na njenom euroatlantskom putu, kao i za rješavanje hitnih pitanja, kao što su inflacija, korupcija i poboljšanje poslovne klime.
Jasna činjenica
Prokomentirali su i primjenu zakona u kojem je kleveta ponovo kriminalizirana na teritoriji entiteta RS.
- Nedavna ponovna kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj predstavlja napad na slobodu izražavanja i slobodu govora. Radi se o providnom pokušaju vladajuće koalicije da ušutka neistomišljenike, konsolidira vlast i liši stanovnike Republike Srpske osnovnih prava i sloboda - istaknuli su iz Ambasade SAD u BiH.
Također, veliku polemiku izazvali su i nedavni protesti, odnosno okupljanje građana RS na četiri lokacije kojim su, kako je tada navedeno, željeli pružiti podršku Dodiku zbog optužnice koju je Tužilaštvo BiH podiglo protiv njega i v. d. direktora “Službenog glasnika RS” Miloša Lukića, koji se terete za krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH.
- Optužnica protiv gospodina Dodika je optužnica protiv pojedinca, a ne protiv etničke grupe ili entiteta. Nijedan pojedinac nije iznad zakona, a optužnica je važan korak u provođenju vladavine prava, koja je temelj svake demokratije. Jasna i jednostavna činjenica je da su problemi gospodina Dodika samo njegovi. Odaziv građana Republike Srpske na četiri protesta 1. septembra sugerira da su oni više zabrinuti za stvarne probleme u entitetu i ne žele dozvoliti gospodinu Dodiku da ih koristi za politički teatar - zaključili su iz Ambasade SAD.