Samo jedna zemlja iz regiona je na „sivoj listi“ Radne grupe za finansijsko djelovanje (FATF), međunarodne organizacije za nadzor finansijskog kriminala, zbog pranja novca. Riječ je o Hrvatskoj.
Kreditni rejting
No, danima se već i u Crnoj Gori govori o ovoj temi, uz mogućnost da se i ova država nađe na neslavnom spisku. U narednim danima se očekuje i odluka, a, ukoliko ona bude pozitivna, to će, kako se procjenjuje, imati dalekosežne posljedice, posebno kada je riječ o kreditnom rejtingu.
Analize ukazuju na to da prilivi direktnih stranih investicija opadaju u prosjeku za tri posto kada jedna država dospije na tu listi koja se bavi i pranjem novca i finansiranjem terorizma.
Ukoliko odluka bude negativna po Crnu Goru, našla bi se na listi na kojoj su trenutno i Sirija, Jemen, Mali, Nigerija ili Burkina Faso, ali i Hrvatska, i bila bi stavljena pod pojačan nadzor FATF-a.
Postoji i „crna lista“, na kojoj su zasad tri države, i to Sjeverna Koreja, Iran i Mijanmar, koje su klasificirane kao visokorizične.
Finansiranje terorizma
Dobra vijest jeste da Bosne i Hercegovine nema na ovim spiskovima, što znači da dobro stojimo te da smo stabilnija zemlja o ovom pitanju. Uz napomenu da uvijek, naravno, može bolje.
Ranije je pojašnjeno da „siva lista“ predstavlja spisak država koje ne primjenjuju ili malo primjenjuju mjere za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, a osiguravanje svog mjesta tu može značiti ozbiljno narušavanje imidža zemlje i, naravno, može imati odvraćajući učinak na strane investitore.
Plenarna sjednica Komiteta eksperata za evaluaciju mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (MONEYVAL) počela je 11. decembra u Strazburu, a trajat će do 15. decembra.