Bosna i Hercegovina je, nažalost, ponovo među prvim tačkama dnevnog reda u međunarodnim institucijama, a podrška na putu evropskih integracija, konkretizacija sankcija SAD, najava statusa kandidata za članstvo u NATO-u, pripreme za usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici od Generalne skupštine UN-a te jačanje snaga EUFOR-a svjedoče o pojačanom angažmanu EU i SAD u našoj zemlji.
Velike sile
Međunarodna zajednica je pojačala angažman, saglasan je pravni ekspert Nedim Ademović, počevši od OHR-a, preko EU, pa do pojedinih velikih sila koje su bitne u međunarodnim vodama.
- Rat u Ukrajini i razotkrivanje djelovanja Rusije probudilo je svijet. To se, definitivno, reflektira i na BiH. Nažalost, mi ovaj globalnopolitički val ne možemo u cijelosti iskoristiti zbog Milorada Dodika, secesionista, ali i etnonacionalista koji opstruiraju reforme zarad svog vlastitog interesa. Ide sve presporo. Konstantno podmeću noge, vuku neustavne poteze protivne Dejtonskom mirovnog sporazumu. To nas stalno usporava i vraća unazad - kaže Ademović.
I posljednji potezi NSRS dio su kontinuiteta, smatra naš sagovornik, koji usvajanje nacrta entitetskog izbornog zakona ocjenjuje neustavnim aktom.
- Izbori, u zakonskom, operativno-institucionalnom i sudskom smislu, u nadležnosti su države BiH. To je jasno propisano Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH. Prema tome, RS će, možda, izglasati i zakon, ali on će biti proglašen neustavnim i biti stavljen van snage - ističe Ademović.
Najjači izazov
Poručuje da probosanske snage i međunarodna zajednica moraju biti mudre.
- Oni moraju i dalje provoditi mjere kojima će se ovi antireformisti, secesionisti, etnonacionalisti, antisekularisti i drugi neprijatelji naše države izolirati i neutralizirati s političke, ekonomske i socijalne scene u BiH. To je, možda, trenutno i najjači izazov pred nama i mora proći sa što manje posljedica i kolateralne štete. Pri tome, međunarodna zajednica mora ostati proaktivna, a Ustavni sud BiH, kao trenutno jedina funkcionalna institucija koja je u stanju delegitimirati ove negativce, mora biti zaštićen što god da je cijena. Dok se ovo ne riješi, evropski put BiH nije moguć, jer se reformske odluke neće moći donositi - naglašava Ademović.
Okrenuti se Zapadu
Tek kada se to desi, zaključuje, BiH će biti u stanju donijeti bitne odluke, uključujući onu o državnoj imovini i Ustavnom sudu BiH.
- Tada ćemo moći da radimo bez fabriciranog pritiska, bez ucjena, s nekim boljim ljudima, trezvenijim, koji se vode javnim, općim interesom, koji su okrenuti ka Zapadu i EU a ne Istoku, Rusiji ili vlastitom interesu - zaključuje Ademović.