Crveni meteoalarm upaljen je za područje Bosne i Hercegovine, ali i regije. Prema prognozama Federalnog hidrometeorološkog zavoda, temperatura će ići i do 42 stepena.
Visoke temperature mogu biti opasne po zdravlje.
Dr. sci. med. Abel Baltić, specijalista interne medicine, za čitaoce "Avaza" dao je preporuke šta da učine i kako da se zaštite po ovakvim vrućinama.
Ostati u domu
Naglasio je da prije svega treba izbjegavati izlazak iz domova u udarnim periodima.
- Pomjerilo se vrijeme, nekada smo govorili od 12 do 16 da se ne izlazi. Međutim, to se promijenilo. Svojim pacijentima uvijek preporučujem da ne izlaze od 10 do 17 sati, ako baš ne moraju - poručio je Baltić.
Upotreba klima uređaja
Osvrnuo se i na upotrebu klima uređaja i na to koliko štetna može biti drastična razlika temperature u domu i vani.
- Spustimo temperaturu u prostorijama na 18 ili 20 stepeni, a napolju je 38. To nije dobro! Ne bi temperatura smjela da se razlikuje više od 5 do 7 stepeni. Izlazak iz hladnijeg na tako vrele temperature donosi skoro pa sigurno toplotni šok - istakao je Baltić.
Korigovanje terapija
Posebno se osvrnuo na hronične pacijente koji boluju od povišenog krivnog pritiska, od srčanih aritmija, kardiovaskularnih oboljenja bilo koje vrste, dijabetičara, duševnih bolesnika...
- Oni moraju biti u kontaktu sa svojim ljekarima zbog korekcije terapije. Mora se korigovati. Nije isto lijek uzimati na 34 stepena i na 15 stepeni - naglasio je Baltić.