Proizvodnja električne energije u termoelektranama u Bosni i Hercegovini sve je skuplja. Vlasti oklijevaju sa mjerama energetske tranzicije, kako bi stara postrojenja zamijenili obnovljivim izvorima energije. Istovremeno, energetska postrojenja na ugalj ubrzano se gase u Evropi, navodi BHRT.
Tržišni uslovi presuđuju postrojenjima na ugalj i prije nego je planirano. Njihovi vlasnici u Evropi opterećeni su konkurentnošću proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora, plaćanjem štetnih emisija i ispunjavanjem ekoloških uslova.
Prethodnog mjeseca Danska je ugasila posljednju termoelektranu. U ovom mjesecu isto planira Velika Britanija. Slovačka je to uradila u martu. Slovenija i Bugarska državnom intervencijom sprečavaju bankrot posljednjih postrojenja na ugalj, ali je njihova likvidacija izvjesna ranije nego je planirano.
Naše termoelektrane su u problemu i prije uvođenja famozne CBAM takse.
- Termoelektrane su postale neefikasne. Nemamo dovoljno uglja, pogotovo kvalitetnog i proizvodnja je preskupa. Tako da u suštini moramo tražiti alternativu struji iz termoelektrana - rekao je ekonomista Zoran Pavlović.
Stručnjaci upozoravaju da nema ozbiljnog dijaloga o planovima odustajanja od uglja, iako nam termoelektrane proizvode najskuplju električnu energiju i najviše zagađuju okolinu. Svjesni sve težih uslova poslovanja, nadležni energiju iz uglja ipak smatraju srednjoročno nezamjenjivom. Uzdajući se, između redova, u odgađanje primjene takse na štetne emisije.
- Ukoliko se u 2026. godini primijeni kontroverzni evropski sistem oporezivanja CO2, to će biti značajan udar na ove sektore, ali i na cjelokupno stanovništvo i privredu. Jasno je da će to značajno uticati na konkurentnost cijena iz termoelektrana i drugih proizvoda. Ali, pitanje je imamo li alternativu u ovom trenutku? Tehnički posmatrano - teško" - kažu iz Ministarstva energetike i rudarstva RS.
Analizirajući ukupne troškove proizvodnje električne energije iz različitih izvora, u Udruženju za održivu energetsku tranziciju "RESET" došli su do podataka da je cijena MWh u termoelektranama između 50 i 100 eura, dok je iz obnovljivih izvora maksimalno 60 eura. Najlakši put tranzicije, prepuštanje proizvodnje struje građanima i privredi je, tvrde, opstruisan.