Portal "Slobodna Bosna" objavio je danas tekst pod naslovom “POVRATAK FILIPA LATINOVICZA: Dugogodišnji urednik "Stava" nakon najava o gašenju glasila SDA "digao sidro" i vratio se u Zagreb".
Zbog javnosti nepoznatih detalja i finansijskih igara, prenosimo tekst "Slobodne Bosne" u cjelosti:
- Filip Mursel Begović, dugogodišnji glavni urednik magazina "Stav", nezvaničnog glasila Stranke demokratske akcije, dao je otkaz u ovom mediju. Kako saznajemo, Begović se nakon desetak godina nadasve upečatljivog medijskog angažmana u Sarajevu vraća u rodni Zagreb, gdje bi trebao preuzeti direktorsku funkciju u jednoj tamošnjoj instituciji posvećenoj kulturnom i duhovnom razvoju Bošnjaka u Hrvatskoj. Njega će na mjestu urednika "Stava" zamijeniti Edita Gorinjac, sadašnja urednica portala "Faktor".
Medije "Stav" i "Faktor" osnovala je kompanija Simurg media d.o.o. Sarajevo, čiji je osnivač turska kompanija "Cengiz Insaat". Ovaj medijski projekat pokrenut je uoči izbora 2014. godine sa namjerom da SDA medijski parira Fahrudinu Radončiću koji je u to vrijeme sa strankom SBB i medijima u svom vlasništvu držao svojevrstan monopol nad "bošnjačkim" glasilima (paradoksalno, i "Dnevni avaz" je na samom početku svog rada bio neformalno glasilo SDA). Od osnivanja do danas uređivačka politika "Faktora" i "Stava" bila je posebno "naklonjena" bračnom paru Bakiru i Sebiji Izetbegović, a glavni zadatak im je promovirati politike SDA i njenih kadrova kao jedine ispravne za bošnjački narod i istovremeno anatemisati sve političke oponente te stranke. U toj misiji Filip Mursel Begović se na mjestu urednika "Stava" posebno istakao u širenju govora mržnje prema svemu što je on smatrao "nebošnjačkim" vrijednostima i/ili nezasluženim vrednovanjem pojedinih ličnosti iz historije bosanskog naroda, pa je tako ovo glasilo u javnosti ostalo upamćeno i po proglašavanju pisca Branka Ćopića ratnim zločincem i demoniziranju pokojnog Jovana Divjaka, bivšeg generala Armije RBiH. No, da je takav uređivački koncept osuđen na propast dalo se naslutiti već od prvih izdanja "Stava" kroz koje je čitalačka publika sasvim jasno prepoznala političko-ideološku matricu koju je zagovarao zagrebački "prognanik" Mursel Begović.
Prema nezvaničnim informacijama do kojih smo došli, turska kompanija Cengiz je u "Stav" i "Faktor" u proteklih deset godina uložila oko 30 miliona KM. Ta investicija je ubrzo pokazala svoju neisplativost pa je tako printano izdanje "Faktora" ugašeno već u prvoj godini nakon osnivanja tog medija, a "Stav" je od sedmičnika početkom ove godine prešao na mjesečno izdanje, uz najavu "ulaganja u nove platforme" u vidu pokretanja podcasta-intervjua sa "zaslužnim Bošnjacima" koji je vodio Begović.
Pokazalo se, međutim, da ni Begovićev patriotski podcast, vizionarski zamišljen sa mikrofonom na koji je nataknut crven fesić nije ni približno ostvario očekivanu gledanost, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo uprave Simurg Medije kojima već ponestaje izgovora kako da opravdaju svojim šefovima u Turskoj sve lošije brojke u čitanosti-gledanosti "Stava" i "Faktora". Nakon sve glasnijih priča koje su počele kružiti hodnicima redakcije kako Turci planiraju da potpuno ugase sada već potpuno propali medijski projekat "Stav", Filip Mursel Begović se dao u potragu za novim angažmanom u Zagrebu…
Sada je već sasvim jasno da je magazin "Stav" u Sarajevu doživio sudbinu Bošnjačke televizije, prethodnog propalog medijskog projekta SDA, koji je početkom dvijehiljaditih pokrenuo Alija Izetbegović uz pomoć donacija iz Saudijske Arabije i Katara. U Bošnjačku televiziju, čiji je "idejni tvorac" i predsjednik Skupštine osnivača bio Džemaludin Latić, te list "Ljiljan" uloženo je oko šest miliona maraka arapskih donacija. Oba medija ugašeni su nakon niza koruptivnih skandala i optužbi o netransparentnom, sumnjivom trošenju donatorskog novca od strane menadžmenta, koje nikada nisu do kraja razjašnjene, navodi se u tekstu.