Predstavnici Trojke jučer su se sastali u Sarajevu kako bi počeli prvu rundu pregovora o rekonstrukciji Vlade Kantona Sarajevo.
Podsjetimo, ideja o rekonstrukciji stigla je nakon što su Naša stranka i Nihad Uk ponudili mandat premijera nakon žestokih međusobnih optužbi i napada, prije svega od SDP-a, ali i hapšenja ministra Bojana Bošnjaka.
Iako vlast Trojke (prvobitno šestorke) korijene ima još u 2018. godini, već je nekoliko puta došlo do mijenjanja njenog sastava. No, ovaj posljednji saziv Vlade, formiran u martu 2023. godine, čini se da je bio najlošiji u cijelom ovom projektu. Posljednji saziv Vlade obilovao je cijelim nizom kadrova upitne stručnosti, moralnih kvaliteta i kompetencija, pa stoga i ne treba previše čuditi što posljednjih mjeseci u Kantonu svjedočimo priličnom haosu, nekoordiniranosti, političkim promašajima, štrajkovima i međusobnim sukobima.
Nije im tu mjesto
Od 12 ministara, koliko broji Vlada Kantona Sarajevo, neki se uistinu nisu nikada trebali naći na toj poziciji i u bilo kakvom budućem sazivu Vlade bi ih svakako trebalo izbjeći.
Najeklatantniji primjer je još aktuelni ministar komunalne privrede i prostornog uređenja Bojan Bošnjak. On se trenutno nalazi u pritvoru, osumnjičen da je kao ministar htio legalizirati nezakonite urbanističke projekte gradnje na Bjelašnici osumnjičenima Ibri Berilu i Nađi Milišić. Bošnjak je kao kadar Naše stranke i politolog po struci doveden iz Zenice da bude ministar prostornog uređenja u Sarajevu. Apsurdnost navedenog ne treba posebno objašnjavati.
Ako bismo mjerili po destruktivnosti, u aktuelnom sazivu Vlade teško da postoji gori ministar od aktuelne ministrice osnovnog i srednjeg obrazovanje Naide Hota-Muminović. Ova bivša direktorica Bošnjačke gimnazije uspjela je progurati Zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju kojim je sebi dala kontrolu nad obrazovnim sistemom u KS, započela je konzervativnu i nacionalnu ideologizaciju obrazovanja, roditeljima je zagorčala živote uvodeći sistem lutrije za upis u obdanište, gurala je problematične "SAFER“ kurikulume fantomskih organizacija, nametnula Pravilnik koji od nastavnika zahtijeva da uhode učenike i vode evidenciju o njima, a kako joj ni to sve nije bilo dosta, pokušala je da uvede i pravilnik za nadzor nad zakonitošću i stručnim nadzorom direktno zadirući u ovlasti Prosvjetne inspekcije. Iako su nastavnici, roditelji i Sindikat obrazovanja u više navrata tražili ostavku Hota-Muminović, nju određene strukture, i pored svih skandaloznih odluka, štite kao bijelog medvjeda.
Problematičan momak
Problematičan je svakako i postojeći ministar kulture i sporta Kenan Magoda. Nakon što je imenovan za ministra, uprkos optužbama bivše supruge za porodično nasilje, Magoda je kao ministar suvereno demonstrirao bahatost i samovolju, a vrhunac je bio njegov pokušaj da, iako ministar, samog sebe instalira u upravu Nogometnog saveza BiH, tražeći da mu ministrica pravde Darja Softić-Kadenić potpiše zakonski nevaljano rješenje o smjeni rukovodstva u Fudbalskom savezu KS.
Nakon što nije dobio rješenje od ministarstva, Magoda je prostački verbalno napao ministricu, što je bilo praćeno i orkestriranim napadima njegovih simpatizera. I da ništa drugo nije napravio, ovakva verbalna agresija prema ministrici i stav da se zakonske procedure ne moraju poštovati, u svakoj ozbiljnoj bi ga državi diskvalificirali za bilo kakvu ozbiljnu funkciju.
Pod palicom Admira Katice, na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova, svjedočili smo pogoršanju sigurnosne situacije u Kantonu, no ministar je konačno ostvario svoj cilj o kojem sanja od prvog dana mandata – da kupi helikopter. Cijena, sitnica – 30 miliona KM.
Također, nejasno je po kojoj logici stranka „Za nove generacije“ koja ima samo jednog zastupnika u Skupštini je dobila čak dva ministra i cijeli niz direktorskih i upravnih pozicija. Očigledno je Damir Marjanović svoj mandat u Skupštini sjajno istrgovao.
Kvalitetniji sastav
Da je očito stručnost postojećih ministara veliki problem i da treba voditi računa da sljedeći sastav ministara bude daleko kvalitetniji, ako se želi spasiti bilo kakav smisao Trojke, upozorio je i zastupnik u Skupštini KS Aljoša Čampara.
- Smatram da je svima koji se aktivno bave politikom ili javnim djelovanjem u sferi privrede, obrazovanja, zdravstva, kulture, sporta itd., jasno da su neophodna meritokratska kadrovska osvježenja i u Vladi KS i, generalno, u javnom sektoru. Jednostavno kazano, najbolji, najobrazovaniji, najiskusniji i najpošteniji na najodgovornijim funkcijama – napisao je Čampara.