ISTRAŽUJEMO

Sve veći broj općina se buni, pare iz Federacije završavaju u RS: "Neradna nedjelja" napravila haos u FBiH

Zbog zabrane rada nedjeljom procjenjuje se da će samo po osnovu poreza Federacija godišnje gubiti blizu 200 miliona KM

Facebook

Danijal Hadzovic

prije 9 sati 48 minuta

Bez jasne ekonomske računice, koristeći uglavnom populističke argumente o pomoći ugroženim radnicima, ministar trgovine FBiH tokom pretprošle godine pompezno je najavljivao da će uvesti neradnu nedjelju u Federaciji. Sama terminologija bila je problematična s obzirom na to da je pitanje rada i nerada u nadležnosti Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, a ne trgovine.

Zabrana rada

Stoga, ovo, zapravo, nije neradna nedjelja, nego zabrana rada trgovinama. Konačno, u drugoj polovini prošle godine Zakon o unutrašnjoj trgovini kojim se zabranio rad prodavnicama nedjeljom usvojen je najprije na Vladi Federaciji BiH, pa potom i u oba doma parlamenta FBiH, čime je mogao stupiti na snagu.

Ipak, da sve stvari i nisu najbolje promišljene, vidjelo se odmah u početku, pa je HDZ svoju podršku uvjetovao pravljenjem izuzeća od neradne nedjelje za Orašje, na šta je Vlada FBiH i pristala. Potom je, nakon što je Orašje već dobilo izuzeće, Hasičević odlučio sastaviti nekakav pravilnik o uvjetima da bi neka općina mogla biti izuzeta od zabrane rada nedjeljom.

Hasičević: Autor eksperimenta osuđenog na propast. Facebook

A katastrofalne posljedice odluke da se 50 dana u godini ugasi ekonomija, na šta su ekonomisti upozoravali, vide se već u prvim sedmicama nakon stupanja na snagu ove odredbe. Stoga, ne treba čuditi što je veliki broj općina tražio izuzeće od ove odredbe, poput Maglaja i Općine Stari Grad, a neke će to učiniti u narednom periodu, poput cijelog Tuzlanskog kantona.

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Admir Čavalić u razgovoru za „Dnevni avaz“ kaže da se ova odluka pokazala apsurdnom i da ne sumnja da će uskoro biti ukinuta.

Čavalić: Najveću štetu imaju radnici. Facebook

- Najveću štetu imaju radnici - od onih koji su dobili otkaz preko onih koji sada rade prekovremeno ostalim danima, naročito subotom, pa sve do onih koji sada moraju raditi u jutarnjim satima ili kasno navečer nedjeljom u dragstoru. Zatvarati objekte u pola države minus Orašje predstavlja svojevrsni ekonomski eksperiment. Cijenu tog eksperimenta plaćaju svi, izuzev RS, Brčko distrikta i Orašja – ističe Čavalić.

Povlačenje odluke

S njegovim mišljenjem saglasan je i zastupnik Dennis Gratz, koji smatra da je pitanje dana kada će ova odluka biti povučena.

- Kako prolaze dani, i sve više gradova iz FBiH traži izuzeće od idiotarije zvane neradna nedjelja, povlačenje ove odluke je neminovno. Eksperiment nije uspio – navodi Gratz.

I dok se Vlada FBiH suočava sa sve većim brojem zahtjeva koji dolaze od općina da se izuzmu od zabrane rada nedjeljom, poražavajući ekonomski podaci i haos koji su stvorili na terenu jasno im govore da bi jedino logično rješenje bilo da odustanu od ovog propalog eksperimenta i prestanu se igrati s ekonomijom koju, očigledno, ne razumiju.

Gubitak od 200 miliona

Ukidanje odluke o zabrani rada nedjeljom otvoreno su zatražili iz Uprave za indirektno oporezivanje, pozivajući se na alarmantne podatke.

- FBiH će gubiti, a RS dobijati 16.540.000 KM prihoda od indirektnih poreza mjesečno ili 198.500.000 KM, dakle, blizu 200 miliona KM godišnje zbog zabrane rada nedjeljom – upozorio je član Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Zijad Krnjić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.