Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović održao je konferenciju za medije na temu Kako se krade novac na tenderima/javnim nabavkama, ko to sve može raditi u strukturi institucije/javnog preduzeća i kako to spriječiti i ozbiljno kazniti.
On je zbog toga predložio izmjene Zakona o javnim nabavkama.
Magazinović je kazao da nakon što se obračunali s profesionalnim žaliteljima, koji su žalili i zaustavljali tendere, a onda reketirali ostale ponuđače, dobijaju informacije s terena da je otkočen proces javnih nabavki.
Namještanje tendera
- Onda svjedočimo namještanje tendera. Ne može firma dobiti tender koji nije u skladu sa Zakonom, a da im to neko iz institucija ne omogući. Ogroman je to novac u pitanju. Direktora Agencije za javne nabavke Tarika Rahića sam pitao kako se to pljačka novac na javnim nabavkama, a on mi je dao cijelu malu knjigu primjera iz prakse - rekao je Magazinović.
Jedan od primjera je da se proglasi ekskluzivitet, odnosno da samo jedna firma može uraditi neki posao.
- Neko daje taj ekskluzivitet. Drugi problem je hitnost, a to se dešava kod nabavke goriva. Ljudima se ne isplati raspisivati tender, jer će neko, ne daj Bože, ponuditi jeftinije od onoga planiranog i onda se naprave okolnosti za hitnost. Prvo se zakasni s raspisivanjem tendera, dođe se do situacije da nestaje goriva. Druga situacija je da se raspiše tender, ali se namjerno napravi greška u tenderskoj dokumentaciji, pa se neko žali i bude oboren tender, pa se onda dovede do situacije da nema vremena. Dodatni nepredviđeni radovi su također jedna od stvari. Primjera radi u tenderskoj dokumentaciji za radove na školi "slučajno" zaborave elektroinstalacije. Dodatni nepredviđeni radovi mogu iznositi 20 posto od ukupne vrijednosti tendera, a na 20 miliona je to puno novca. Namjerno se to propusti. Sljedeći problem je manipulisanje tenderskom dokumentacijom - u moru specifikacija stavi se jedna koju može ispuniti samo jedan ponuđač. Ista stvar je sa softverskom opremom. Također, postoji stavka "iskustvo u istim ili sličnim poslovima". Šta su "isti ili slični poslovi", e to odlučuje onaj koji je raspisao tender - pojasnio je Magazinović.
Poručuje da je zakonom dozvoljeno izbjegavanje sankcija, zakon stimuliše ljude da kradu na tenderima.
- Prekršaju su od 300 do 3.000 KM za odgovorno lice, za firmu od 1.500 do 15.000 KM. U praksi Ministarstvo samo sebi plaća u budžet kaznu, to je nepostojeća sankcija, a pravno lice. Ukrao 200.000, a plati 3.000 KM. Imamo slučaj da je javna nabavka razbijena na 80 nabavki, od čega su 73 zaključene s istom firmom. Samo je bitno da je ispod 6.000 i ne moraš vršiti proceduru. Svaka dva mjeseca se nabavljao jogurt za 5.900 KM. Zaključujemo da se krade na sve strane, a pravosuđe to tretira kao prekršaj u saobraćaju-da platiš to i ideš dalje - naveo je Magazinović.
Zabrana obavljanja poziva ili dužnosti
Rješenje su izmjene Zakona o javnim nabavkama i Krivičnog zakona, mišljenja je Magazinović.
- Što se tiče Zakona o javnim nabavkama rješenje je povećati kazne. Zakon o prekršajima kaže da su kazne od 500 do 20.000 KM, a ovdje se ide ispod minimuma pa se ide od 300 do 3.000 KM. Tražimo da se obavezno izreče sankcija onome ko je krao pare iz budžeta i to na način da se zabrani obavljanje poziva ili dužnosti. Tražim i dopunu Krivičnog zakona s dva nova krivična djela, ne postoje krivična djela koja se tiču javnih nabavki. Najčešće nastaju obustave. Predložilo smo zatvorske kazne umjesto postojećih praksi da za ukradenih 100.000 KM prođeš sa 110 KM kazne. Šest mjeseci do pet godina predlažem kazne za osnovni oblik, a godinu do deset godina za veće iznose. Ovo su sugestije iz Tužilaštva, koji su uključeni u ovaj zakon. Imat ćemo jake protivnike da se ovo zaustavi, ali sam spreman sam da idem u toku - kazao je Magazinović.
Direktor Agencije za javne nabavke Tarik Rahić je naveo da se krade novac građana, koji se mogao usmjeriti u druge svrhe.
- Borimo se protiv ovog zla. Činjenica je da ćemo susreti s moćnim otporima, mafijom, organiziranim kriminalom, ali neko mora početi smišljati rješenja kojim će svesti malverzacije na minimalan problem, kako građeni ne bi bili taoci ovakve rabote - naveo je Rahić.