Prema podacima Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), 48.460 putnih dokumenata građana BiH, zaključno s 4. februarom, izgubljeno je, nestalo ili ukradeno.
Radi se o dokumentima čiji je nestanak uočen, ali u periodu do podnošenja prijave i njihovog poništavanja bile su moguće njihove eventualne zloupotrebe.
Razmjenjivanje podataka
Ranije objavljene informacije da se lični dokumenti bh. građana mogu pronaći na crnom internet tržištu, u eri naglog napretka modernih tehnologija koji otvara neograničen prostor za manipulacije, pozivaju na oprez veći nego ikada.
- Što se tiče bilo kojeg dokumenta, koji se može zloupotrijebiti za krađu identiteta, novčanu korist ili neku drugu svrhu, svakako da kriminalci to prate i za sitne novce kupuju. Ja bih upozorio na praksu o kojoj ne vodimo računa, kada skenirane dokumente šaljemo bankama, osiguravajućim društvima, preko društvenih mreža ili prijatelja.
Ne morate biti ni obaviješteni da je neko “skinuo” vaš dokument, presreo neku poruku unutar društvenih mreža. Gotovo 99 posto nas ne razmišlja kad razmjenjuje podatke putem Google e-maila, a da ne govorimo kad koristite aplikacije za pretvorbu nekog dokumenta u drugačiji format. Jednostavno, ne vjerujemo da neko nastupa s ciljem da zloupotrijebi naše dokumente i lične podatke – kaže prof. dr. Hadžib Salkić, stalni sudski vještak u oblasti kriminalistike i mobilnih tehnologija.