Dok i dalje nema potvrđenih informacija o tome gdje se nalazi predsjednik RS-a, Milorad Dodik i je li se vratio u BiH nakon posjete Izraelu dotle je činjenica da se on sve više suočava sa sve većom izolacijom na međunarodnom planu.
Dugogodišnji novinar i politički analitičar iz Mostara, Faruk Kajtaz u razgovoru za „Avaz“ kaže kako je jasno da nakon posljednjih zbivanja međunarodna zajednica pokušava izolirati Milorada Dodika od ostatka političke scene u Bosni i Hercegovini i regionu.
Diplomatski poraz
- Zapravo, Dodik nikada nije bio usamljeniji u svojim pokušajima da ostane na vlasti. Vidimo da su uz njega ostali još Orban, pa čak ni Vučić više nije do kraja uz njega, više je to neka vrsta političke igre. On je trebao ići u Moskvu, pa mu je poručeno da gospodin Putin nema vremena za sastanak, a odlazak u Izrael se pretvorio u njegov najveći diplomatski poraz, jer je i sam priznao da je tamo bio uljez. I, na sve to je na kraju došla izjava gospođe Marte Kos, evropske komesarke za proširenje. Jasno je da, zapravo, Evropska unija i međunarodna zajednica, a Evropska unija pogotovo ne želi da ima bilo kakvog posla s Miloradom Dodikom. Njega se želi politički izolirati i diplomatskim rječnikom rečeno, odnosno u politici, to je „cordon sanitaire“, dakle, Dodik je jedna toksična politička ličnost s kojom više niko ozbiljan ne želi razgovarati - naglašava Kajtaz.
Ukazuje i na to kako je ono što Dodik još ima u svojim rukama je krug ljudi oko SNSD-a, koji su, kaže, akumulirali ogromnu političku, ali i finansijsku moć.
- Međutim, jasno je da u političkom smislu Dodik više ne predstavlja nikakav važan politički faktor, pogotovo što je od njega digao ruke njegov najvjerniji pratilac, a to je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH. Čović vrlo pragmatičan političar i shvatio je o čemu se tu zapravo radi. Signali iz Brisela i Zagreba su jasni- Evropska unija više ne želi imati ikakvog posla s Dodikom - iznosi Kajtaz.
Upravo je tu poruku, smatra Kajtaz, Čović primio k znanju, kako kaže i u skladu s tom postupio, odnosno, sastao se sa opozicijom iz RS-a, nakon čega je najavljeno i potpisivanje sporazuma o uspostavljanju nove vladajuće većine.
- Čović tu lavira, između trojke u Federaciji BiH i trojke u RS-u. Šta će biti vidjet ćemo, ovaj mandat se mora dovesti do kraja, ali je svima, pa i Čoviću postalo jasno da Dodik više nije dio te priče - podvlači Kajtaz.
Politička snaga
Premda Dodik, kako navodi, više nije politički faktor, činjenica je da on i dalje ima određenu političku snagu zahvaljujući činjenici da kontrolira najveću stranku u RS-u. Međutim, veliko je pitanje, kaže, do kada će sve to trajati.
- Kada se jednom otkine dio njegove vlasti na nivou BiH, a to će se vjerovatno dogoditi, mislim da će njegove akcije pasti. I, mislim da faktor vremena ne ide na ruku Dodiku. On može izbjegavati hapšenje, može igrati na kartu da bi, eventualno, došlo do nekakvog krvoprolića ukoliko do toga dođe, međutim, dugoročno gledano, on nema političke budućnosti i što prije shvati da su nove okolnosti nastupile, mislim da će to biti puno bolje i za njega i za BiH - ističe Kajtaz.