Povodom 6. aprila, Dana grada Sarajeva, cvijeće je danas položeno i na Spomen obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 92.- 95.
Cvijeće je ranije položeno na Šehidskom mezarju Kovači i na mezar Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva Republike BiH, kao i ispred Vječne vatre u Sarajevu.
Šesti april najznačajniji je datum u historiji Sarajeva. Sve što se događalo tog datuma 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma, ksenofobije i mržnje prema drugom i drugačijem.
To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata. Zbog toga se 6. april obilježava kao dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i kao Dan grada.
Senida Karović, predsjednica Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, danas je poručila da je ovaj datum jako važan za sve građane, a posebno mlade osobe.
- Evo danas obilježavamo Dan oslobođenja grada Sarajeva, 6. april, od fašističkog terora. To je jako važna poruka za sve buduće generacije, a posebno jer smo juče obilježavali 5. april, Dan početka opsade grada Sarajeva – kazala je Karović.
- Nažalost, od početka opsade koja je trajala od 1992. – 1996. ubijeno je preko 11.000 građana grada Sarajeva. Opsada je trajala 1.425 dana, sve do 29. februara 1996 godine. Nikako ne smijemo zaboraviti 9. januar 1996. godine kada je iz pravca Grbavice pucano na tramvaj, kada je ubijena naša sugrađanka Mirsada Durić, a 19 naših sugrađana je u tom tramvaju ranjeno. Evo danas kad sumiramo i 5. april i 6. april, ono što mene kao pojedinca boli, kao žrtvu agresije na BiH da naše mlade generacije ne uče ni o fašističkom teroru, a pogotovo ne uče o periodu agresije od 1992. do 1996. godine.
Mislim da se to mora promijeniti, da se sistem mora promijeniti, da na kraju krajeva naša djeca moraju znati ko je bio agresor, a ko žrtva. Na koncu, istina i pravda nemaju alternativu – poručila je Senida Karović.
Besplatno se pretplatite na YouTube kanal Avaz TV.