Direktor Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine Jasmin Mahmuzić ne očekuje drastičan rast kamata na kredite u Bosni i Hercegovini, te da BiH bilježi postepen ali očigledan ekonomski napredak.
Rizici su očigledni
Govoreći u intervju za "Oslobođenje“ o trendovima globalnih ekonomskih kretanja, postepenom ali ipak uočljivom ekonomskom oporavku u BiH te o drugim temama vezanim za finansijski sektor i banke, Mahmuzić je kazao da se održavaju zdravlje i kapaciteti bankarskog sistema.
- Razumno je očekivati da će kamatne stope na depozite blago rasti, što će imati umjerene efekte i na aktivne kamatne stope na kredite. Naše tržište je slobodno, otvoreno i dinamično. Prema sadašnjem stanju, ne treba očekivati dramatičan rast kamata. Radikalna promjena može nastupiti samo u slučaju eskalacija domaćih nestabilnosti ili neželjenih prelijevanja iz drugih okruženja. Rizici su očigledni, ali vjerujem da se mogu izbjeći – rekao je Muhmuzić.
Govoreći o globalnim ekonomskim kretanjima, napominje da je teret finansijske krize iz 2008. godine i dalje prisutan i da su napore za oporavak remetili naknadni događaji poput pandemije i ratova.
- Mi pratimo sve relevantne izvore informacija i pripremamo procjene za potrebe posla koji obavljamo. Prema posljednjim podacima, ekonomski oporavak je blag i nedovoljan tako da i naizgled nebitni događaji, netačna ili loša vijest, mogu imati posljedice na stanja tržišta ili prognoze. Opći je dojam da na tržištu nedostaje optimizma, što može odrediti i slijed događaja. Vjerujem da se duboka recesija može izbjeći jer su ključni ekonomski i politički autoriteti svjesni rizika – ocijenio je.
Kratkoročno, važno je pratiti reakcije centralnih banaka u vezi s referentnim kamatnim stopama. Čeka se odgovarajući trenutak za ublažavanje restriktivnih politika, dodaje Mahmuzić i očekuje da će korekcije kamatnih stopa biti pravovremene prije nego štete za vodeće ekonomije budu značajnije.
Upitan da pojasni šta to znači za Bosnu i Hercegovinu, direktor Agencije za bankarstvo odgovara da BiH ima vlastite terete i slabosti te također bilježi postepen ali očigledan ekonomski napredak.
Pratiti stanje naših ključnih ekonomskih partnera
- Pored domaćih izazova, moramo pratiti stanje naših ključnih ekonomskih partnera. Negativne posljedice usporavanja vidljive su na pokazateljima odnosa vanjskotrgovinske razmjene. Dakle, pored naših strukturalnih slabosti, efekti se jasno prenose iz Evropske unije. S druge strane, napominjem da smo kreirali ambijent propuštenih prilika.
U uslovima kada se formira novi poredak ekonomskih odnosa, mi smo fokusirani na unutrašnja pitanja koja gube svaki smisao. Nadam se da smo blizu trenutku kada ćemo shvatiti da imamo ogromne potencijale za ubrzani ekonomski rast i u okolnostima stalne globalne neizvjesnosti – rekao je između ostalog Mahmuzić.