Jedan od dioničara BH Telecoma Halil Čengić za „Dnevni avaz“ je kazao da se boji poteza ove kompanije za kupovinu Telemacha na području BiH i Crne Gore.
- Prvi razlog je jer ne postoje tehnički argumenti, koji bi upućivali na to da je BH Telecomu nužna mreža koju ima Telemach. Drugi razlog je to što kod nas nikada nikakva kupovina ili prodaja u koju je umiješana država nije prošla bez da se ugradi neko ko je učesnik toga, to je javna tajna – kazao je Čengić za „Avaz“.
Jasni argumenti
Kazao je da je to poznato i kroz ranije slučajeve s FDS-om, kada je u Hercegovini za 10-ak trafika od dvije osobe plaćeno deset miliona KM, a vrijednost im je bila dva miliona.
Ističe da je to finansijska policija tada istraživala i da se pratio tok novca, da bi se na kraju ispostavilo kako je jedan od njih pet miliona potrošio na svadbu sina, a druga osoba za pet miliona kupila komad zemlje vrijedan 900.000.
Naglašava da je pitanje da li se ovo uopće može realizirati na osnovu Zakona o javnim nabavkama, jer nema nekih jasnih argumenata da je ovo isplativo za BH Telecom.
Puštanje pojedincima
- Kao dioničar ne znam koja je cijena kupovine i niko od nas ne zna, samo se nagađa, to nije normalno i mi ćemo to problematizirati na Skupštini. Važno je insistirati da to bude transparentno, da se ne bilo desilo kao s FDS-om da je fabrika postala pekara – rekao je dioničar.
Strahuje da, ako se prepusti pojedincima da potroše nekoliko stotina miliona za ovu akviziciju, onda će oni nastaviti po istom principu i ići i ka prodaji BH Telecoma.
Pritisak javnosti
Ističe da, s obzirom na to da je država 90-postotni vlasnik BH Telecoma može uraditi šta hoće, dioničarima su tu poprilično vezane ruke, ali navodi da se treba insistirati na transparentnosti.
- Treba jasno reći šta je to što će se dobiti za tih 200-300 miliona KM, koji će godinama isplaćivati i korisnici BH Telecoma, ali i svi građani. Ovo neće završiti tek tako, potreban je pritisak javnosti da se odvrati neko od eventualnog „ugrađivanja“ u iznose kupovine. Nisam uopšte siguran da se ovo ne kupuje za nekoga, pa da to onda banke prodaju ukoliko se ne mognu vraćati krediti – zaključio je Čengić za „Avaz“.
BH Telecom je predao Konkurencijskom vijeću BiH zahtjev za akviziciju „Telemacha“.