ANALIZA

BBC: Trampove carine mijenjaju svjetsku trgovinu, razmjeri uništenja tek dolaze

Prava šteta tek će se očitovati u rušenju postojećih svjetskih trgovinskih puteva, navodi BBC.

Donald Tramp. AP

M. Až.

prije 7 dana

4

BBC piše da će utjecaj carina koje je objavila američka administracija imati ogromne posljedice, označavajući ih kao najveću promjenu u globalnoj trgovinskoj politici u posljednjih sto godina.

Već sada se primjećuje porast prihoda od carina u SAD-u na razine nezabilježene od tridesetih godina prošlog vijeka, vremena snažnog protekcionizma. Berze, posebno u Aziji, bilježe pad vrijednosti dionica, ali prava šteta tek će se očitovati u rušenju postojećih svjetskih trgovinskih puteva, navodi BBC.

Univerzalna carina od 10%

Srž ove politike čini univerzalna carina od 10% na sav uvoz u SAD, koja počinje važiti sutra uveče. Uz to, zemlje s najvećim trgovinskim viškovima – nazvane "najgori prekršitelji" – suočit će se s dodatnim carinama na recipročnoj osnovi.

Azijske zemlje su posebno pogođene. Carine od 30 ili 40 posto uništit će poslovanje hiljada kompanija i fabrika, možda čak i čitave ekonomije. Ključni lanci snabdijevanja koje su gradile najveće svjetske korporacije prekinut će se preko noći. BBC smatra da će to mnoge usmjeriti ka Kini.

"Nacionalna izvanredna situacija"

Je li ovo samo pregovarački potez? Američka administracija to ne nagovještava. Naprotiv, prihodi od carina već su predviđeni za finansiranje smanjenja poreza. Mogućnost brzog povlačenja mjera djeluje ograničeno. 

- Ovo nisu pregovori, ovo je nacionalna izvanredna situacija - izjavio je jedan zvaničnik Bijele kuće.

Cilj je eliminacija američkog trgovinskog deficita, što BBC naziva "potpunom rekonstrukcijom svjetskog ekonomskog poretka". Međutim, premještanje proizvodnje iz Azije potrajat će godinama, a ovakve carine ubrzat će poskupljenje odjeće, igračaka i elektronike.

Reakcija svijeta

Ključno pitanje sada je: kako će svijet odgovoriti? Evropa bi mogla privremeno imati koristi od preusmjerenih trgovinskih tokova i jeftinijih proizvoda, ali mogla bi i odlučiti bojkotirati američke brendove za potrošače.

Pad prodaje Tesle pokazuje da odgovor na carine neće stizati samo od vlada – potrošači također mogu "uzvratiti udarac", piše BBC, ukazujući na mogući novi trgovinski rat putem društvenih mreža.

Američka dominacija nad globalnim tržištem digitalnih usluga i društvenih mreža mogla bi biti uzdrmana, dok bi vlasti u SAD-u mogle podići kamatne stope kako bi zaustavile inflaciju, zaključuje BBC u svojoj analizi.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.