Uvođenje carina od strane Sjedinjenih Američkih Država na robu iz cijelog svijeta značajno će se odraziti na globalne ekonomske tokove i konkurentnost zemalja pogođenih carinama, kazao je za "Avaz" predsjednik Vanjskotrgovinske komore (VTK) BIH Ahmet Egrlić. On dodaje da BiH, čiji proizvodi će se prilikom izvoza u SAD cariniti po stopi od 35 posto, nema veliki obim razmjene sa SAD-om.
- Ona čini oko 1 posto od ukupne razmjene sa svijetom. Ukupan izvoz u 2024. godini u SAD iznosio je 234,5 miliona KM, dok je vrijednost uvoza iznosila 190 miliona KM. BiH najveći izvoz prema SAD bilježi u oblasti namjenske industrije, koja čini više od 60 posto od ukupnog izvoza, odnosno 135 miliona KM. Više od 50 miliona KM su proizvodi metalske i elektro - industrije, oko 15 miliona KM proizvodi hemijske industrije, a manji dio izvoza se odnosi na prehrambenu i drvnu industriju – kaže Egrlić.
Indirektne posljedice
U VTK BiH ne očekuju značajniji direktan udar na bh. ekonomiju, ali indirektnih posljedica itekako će biti. Najveći teret podnijet će namjenska industrija i izvoz vojne opreme, koja je do sada carinjena po stopi od 12 posto.
- Očekujemo veći negativan uticaj indirektno, shodno strukturi izvoza. Preduzeća iz BiH najveći dio svojih proizvoda izvoze na tržište Evropske unije i one industrije koje posredno izvoze svoje proizvode u SAD, mogu imati probleme. To će prije svega zavisiti od odgovora EU kupaca, koji naše proizvode plasiraju direktno ili kroz svoj proizvod izvoze na američko tržište. Ako kupci naših proizvoda iz EU budu primorani povećati cijenu svojih proizvoda zbog nametnutih carina, to može smanjiti njihovu potražnju, a posljedično i tražnju za proizvodima bh. preduzeća - pojašnjava Egrlić.
Na ovaj način najveće posljedice mogle bi imati metalska i automobilska industrija u BiH, koje značajan broj proizvoda isporučuju dobavljačima iz EU.
Pritisak na produktivnost i zaposlenost
- Kao rezultat imat ćemo pritisak na produktivnost, zaposlenost, te povećanje troškova i pokretanje inflacijske spirale. Postoji opravdana zabrinutost za one kompanije koje su do sada poslovale na pragu produktivnosti da će ove mjere ugroziti njhovo poslovanje. U ovim uslovima, za očekivati je rast izvoza na alternativna tržišta tj. na ona tržišta kao krajnje odredište ili ona koja nisu u velikom procentu pogođena carinama i mogu podnijeti njihov teret - ističe Egrlić.
- Ukupne štete zbog uvođenja visokih carina od strane SAD-a u ovom trenutku teško je izračunati, ali naš sagovornik naglašava da se u donošenje mjera za smanjenje negativnih utjecaja trebaju uključiti svi relevatni akteri iz BiH. Oni trebaju sagledati i odgovore koje će naši najznačajniji trgovinski partneri preduzeti.
Trenutno postoji oprijedeljenost EU aktera za recipročnim mjerama, ali istovremeno prevladava poziv na dijalog u interesu izbjegavanja krajnjih mjera i prevazilaženja ove situacije. Generalno, ograničavanje trgovine će imati negativan uticaj na nivo ekonomske aktivnosti i pojačati bojazan od recesije - zaključuje predsjednik VTK BiH Ahmet Egrlić.