Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) nedavno je uveo sveubouhvatne carine koje su šokirale svijet.
Ipak, postoje države koje bi mogle profitirati od svjetskog carinskog rata, prenosi Reuters.
Najniža carina
Brazil je među ekonomijama koje su se provukle s najnižom "recipročnom" carinom SAD od 10 posto. Osim toga, poljoprivredni div bi mogao imati koristi od kineskih osvetničkih carina koje bi mogle pogoditi izvoznike poljoprivrednih proizvoda iz SAD.
Maroko, Egipat, Turska i Singapur, koji svi imaju trgovinske deficite sa SAD, mogli bi pronaći priliku u nevolji onih, poput Bangladeša i Vijetnama, koji oba bilježe velike suficite i teško ih je pogodio Tramp.
- SAD nisu same uvele carine Egiptu. Nametnuo je mnogo veće carine drugim zemljama. To daje Egiptu vrlo dobru priliku za rast - pojasnila je Magdi Tobla (Magdy), predsjednica egipatsko-turskog zajedničkog poduzeća T&C Garments.
Tolba je navela Kinu, Bangladeš i Vijetnam kao ključne konkurente Egiptu u tekstilu. Turska, čiji je izvoz željeza, čelika i aluminija pretrpio udarac ranijih američkih carina, sada ima koristi jer drugi globalni trgovci trpe još veće namete.
Slobodna trgovina
Slično tome, Maroko, koji ima sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD, mogao bi se pojaviti kao relativni korisnik boli i EU i nekadašnjih azijskih sila.
Ipak, dužnosnik i drugi primijetili su da prijete opasnosti, s opasnošću da velike nedavne kineske investicije, uključujući 6,5 milijardi dolara iz Gotion High Tech, za ono što bi bila prva gigatvornica u Africi, mogle bi privući negativnu pažnju Trampa.
Kenija, s kojom SAD ima trgovinski suficit, također bi mogla doživjeti mješoviti blagoslov od relativno oštrog carinskog udara. Proizvođači tekstila posebno su izrazili nadu da bi mogli steći komparativnu prednost u odnosu na konkurente u zemljama koje su više pogođene carinama.
Zabrinutost u Singapuru
Slična zabrinutost prisutna je i u Singapuru, gdje je referentni Straits Times Index u ponedjeljak pao 7,5 posto u svom najvećem padu od 2008. i nastavio svoj pad u utorak.
Iako bi grad-država mogao imati koristi od nekih investicijskih tokova jer se proizvođači žele diverzificirati, oni bi i dalje bili podložni značajnim pravilima proizvodnje i lokalnog sadržaja, rekla je Selena Ling.
- Apsolutna priča je da nema 'pobjednika' ako se američka i/ili globalna ekonomija teško zaustavi ili dođe u recesiju. Sve je to relativno - ocijenila je Ling, ekonomistica OCBC-a.
Čua Hak Bin (Chua), ekonomist Maybank dodao je:
- Singapur ne može pobijediti u globalnom trgovinskom ratu, s obzirom na veliku ovisnost o trgovini.
Indija, unatoč carini od 26 posto, još uvijek traži priliku u sve većoj bijedi svojih azijskih suparnika.
Prema internoj vladinoj procjeni podijeljenoj s Reutersom, sektori u kojima Indija može dobiti tržišni udio u isporukama u SAD uključuju tekstil, odjeću i obuću. Ubrzo nakon objave tarifa, indijsko ministarstvo trgovine je reklo da "proučava prilike koje bi se mogle pojaviti zbog ovog novog razvoja u američkoj trgovinskoj politici".
Veći udio u Appleu
Indija se također nada da će dobiti veći udio u Appleu za proizvodnju iPhonea iz Kine zbog razlike u carinama, iako bi carina od 26 posto ipak mogla učiniti telefon znatno skupljim u SAD.
U Južnoj Americi, gdje je izvoz i dalje fokusiran na robu od bakra do žitarica, postoje nade da bi previranja s američkim carinama mogla oživjeti pregovore o dugo odgađanom trgovinskom sporazumu između četveročlanog bloka Mercosur i Evropske unije.
Brazil bi mogao biti najveći dobitnik bilo kakvog takvog poteza, ali čak i izvan toga, trendovi tokom Trampovog prvog mandata, kada su brazilski uzgajivači soje i kukuruza uživali u velikoj prodaji dok je Kina zamrzavala američke poljoprivrednike, sada bi se mogli ponoviti.
Meksiko, koji je prethodno bio na udaru Trampovog gnjeva, također je izašao relativno neozlijeđen, s većinom svoje trgovine zaštićenom trgovinskim sporazumom USMCA dogovorenim tokom Trampovog prvog mandata, primijetio je Graham Stok (Stock), viši strateg za tržišta u razvoju u RBC BlueBayu, prenio je Reuters.