Dok je broj ukradenih vozila u SAD u 2022. godini prvi put dostigao cifru od jedan milion i tako oborio rekorde iz proteklih godina, kako je to saopćio Nacionalni biro za kriminalitet osiguranja (NICB), s druge strane, kada je riječ o zemljama Evrope, zanimljivo je to da je Švedska na prvom mjestu po broju krađa automobila.
Pokazali su to podaci za 2020. godinu, prema kojim je Švedska u vrhu ljestvice zemalja Evropske unije, u kojoj je ukradeno 207 vozila na 100.000 stanovnika. Iza Švedske su se smjestile Italija, Nizozemska i Grčka, dok je na dnu liste Danska sa svega pet ukradenih automobila na 100.000 stanovnika.
Iako je krađa automobila u BiH itekako izražena, ipak se vozila ne kradu kao prethodnih godina. Tako kradljivcima automobila u BiH 2022. godina i nije bila uspješna.
Prema posljednjim podacima Federalne uprave policije (FUP), za 11 mjeseci 2022. godine evidentirano je 126 krivičnih djela otuđenja motornih vozila. U godini prije zabilježeno je 209 ovih krivičnih djela.
- Za ova djela nadležnim tužilaštvima prijavljene su 63 osobe, od toga ih je 28 uhapšeno. Naknadno je rasvijetljeno 50 krivičnih djela - podaci su FUP-a.
Povećanje broja ukradenih vozila tokom 2022. godine, u odnosu na prethodnu, zabilježeno je na području Unsko-sanskog i Srednjobosanskog kantona. Ostali kantoni, navode iz FUP-a, bilježe smanjenje broja.
U BiH se, kao i u zemljama regiona, najčešće kradu Volkswagenovi automobili, a u 2022. godini ih je ukradeno ukupno 70. Zanimljivo je da se u velikom broju kradu i vozila marke Škoda, a potom slijede automobili BMW i Renault, koji su, čini se, lopovima podjednako zanimljivi. U većem broju se kradu i Audi, Opel, Citroen, dok se skoro pa „preskaču“ Hyundai, Kia, Nissan, ali i Fiat.
Ljudevit Marić, portparol Uprave policije MUP-a HNK, podsjeća da je 2016. godine na području HNK ukradeno najmanje 110 automobila te da su akcije na razbijanju automafije u BiH prilično dale rezultate. Marić kaže da su u posljednjih tri do četiri godine zabilježeni rijetki slučajevi krađe skupocjenih automobila.
- Uglavnom se kradu vozila, takoreći, niske klase, i to u svrhu počinjenja drugih krivičnih djela - kaže Marić.
U Republici Srpskoj broj krivičnih djela otuđenja motornih vozila značajno je manji nego u Federaciji BiH. U prvih šest mjeseci 2022. godine, prema podacima MUP-a RS, prijavljena su 24 krivična djela koja se odnose na otuđenje motornog vozila.
U Livanjskom kantonu ni 2022. ni 2021. godine nije ukraden nijedan automobil, a u Zapadnohercegovačkom tokom 2022. ukradena su dva vozila, a godinu ranije tri.
U Hercegovačko-neretvanskom kantonu tokom 2022. godine ukradeno je osam automobila, dok ih je u istom periodu godinu ranije zabilježeno 18.