Dojave o postavljenim bombama postaju svakodnevica u glavnom gradu BiH. Uprkos hapšenjima, pritvoru, pa i najavama da bi se na udaru sankcija mogli naći i roditelji maloljetnih osoba koje čine ova krivična djela, dojave ne prestaju stizati, pa je i krajem sedmice nekoliko škola moralo biti evakuirano, a njihove prostorije pregledane.
- Naši istražitelji iz Sektora za borbu protiv terorizma i cyber kriminala rade na tim poslovima. Svi istražitelji su uključeni, zajedno sa pripadnicima MUP-a KS i OSA-e. Većinu osoba smo identifikovali, radi se maloljetnim osobama, predali ih u nadležnost tužilaštva i čekamo da vidimo koje će mjere predložiti protiv njih – kaže Vahidin Munjić, direktor FUP-a.
Ozbiljna situacija
U FUP-u situaciju cijene vrlo ozbiljnom. Iako su se sve dosadašnje dojave pokazale lažnim, policija mora ispoštovati protokol predviđen za ovakve situacije, što iscrpljuje njene resurse, ali unosi nemir i među građane.
- Ne samo što su policijski službenici iscrpljeni, posebno MUP KS koji je direktno nadležan za očuvanje javnog reda i mira, već po meni ovo ima obilježja i terorizma. Susjedna Hrvatska ima slične dojave o bombama, oni su ih odmah okarakterisali kao akt terorizma. Naše tužilaštvo je to okarakterisalo kao ugrožavanje sigurnosti, pa ćemo vidjeti dalje. Uglavnom, ovo je vrlo ozbiljna situacija i za samu djecu u školama, roditelje koji moraju napustiti svoja radna mjesta da bi došli po svoju djecu i za sve ostale. Pravosuđe mora poduzeti oštrije mjere, da budem konkretan, ovdje ima i roditeljske odgovornosti pošto se većinom radi o maloljetnim osobama – ističe Munjić.