Velika Britanija postaje zemlja iz koje Jevreji bježe.
Antisemitskih incidenata na otoku samo u prvih šest mjeseci ove godine bilo je 727, pa mnoge jevrejske porodice planiraju odlazak.
- Britanski Jevreji sve više govore o odlasku, dok mnogi i odlaze, ne samo u Izrael,već i u SAD, Kanadu, Australiju - kaže, za američku TV stanicu CNN predsjednik kampanje protiv antisemitizma Gideon Falter.
Direktor za komunikacije Jevrejske agencije za Izrael Yigal Palmor precizira da je od januara do juna 213 Jevreja otišlo sa otoka u Izrael, što je gotovo za deset procenata više nego prošle godine.
Bogatiji Jevreji prvo kupuju nekretnine u Izraelu, a onda i sami odlaze.
- To je sve vrlo tužno, jer smo svi odrasli ovdje, gdje su naši djedovi našli utočište tokom najmračnijih dana čovječanstva - primjećuje Falter.
Svakog mjeseca ove godine zabilježeno je više od 100 antisemitskih incidenata, a najviše u aprilu i maju. Jevrejske zajednice i tri jevrejska lista na otoku smatraju da je na porast prijetnji Jevrejima najvjerovatnije utjecala napetost u Pojasu Gaze između Palestinaca i Jevreja, ali i politika laburista, čijeg lidera Džeremija Korbija (Jeremy Corby) vide kao borca za palestinske interese. Jevreji na otoku Korbija vide kao jednog od najodgovornijih za rast mržnje prema Jevrejima, uprkos njegovim demantima.
Jevreji su zabrinuti i vjeruju da antisemitizam živi, kako u dijelu zvanične politike, tako i u društvu na otoku kao nikada ranije.
Fizičko nasilje prijavilo je 59 Jevreja, od kojih je dvoje zadobilo teže povrede. Bilo je napada preko društvenih mreža, antisemitskih grafita, skrnavljenja jevrejskih svetinja, maltretiranja jevrejske djece i nastavnika u školama, prijetnji smrću.