Najavili su i da će i idućim danima to zatražiti i u Evropskoj uniji.
"Johnson & Johnson" predao je zahtjev za odobrenje vakcine američkoj Agenciji za hranu i lijekove (FDA) nakon što je krajem januara objavio izvještaje da je njegova vakcina efikasna u sprečavanju zaraze koronavirusom u 66 posto slučajeva.
Radi se o vakcini koja se primjenjuje u jednoj dozi, što bi moglo ubrzati vakcinaciju. Za razliku od dvije do sada odobrene vakcine, proizvođača "Pfizer" i "Moderne", vakcina "Johnson & Johnsona" ne zahtijeva primjenu druge doze i ne treba biti zamrznuta tokom distribucije.
Paul Stoffels, glavni naučnik "Johnson & Johnsona", najavio je prošlog mjeseca kako bi vakcina u distribuciji moglo biti početkom marta.
"Johnson & Johnson" planira da tokom 2021. godine dostavi milijardu doza vakcina.
U kliničkom ispitivanju vakcine te kompanije sudjelovalo je gotovo 44 hiljade ispitanika, a ispitivanje je provedeno u šest zemalja. Postotak efikasnosti vakcina u sprečavanju zaraze koronavirusom razlikuje se, u SAD-u se vakcina pokazala efikasnom u 72 posto slučajeva, u Latinskoj Americi u 66 posto, a u Južnoj Africi u 57 posto slučajeva.
Vakcine proizvođača "Pfizer" i "Moderne" pokazale su efikasnost u 95 posto slučajeva, ali njihova ispitivanja provedena su uglavnom u SAD-u, i to prije pojave novih sojeva virusa.