Ujedinjene nacije optužile su Kinu za zločine nad Ujgurima, međutim iz Kine to negiraju i osuđuju.
Kina je osudila dugo vremena odgađani izvještaj UN-a koji je objavljen uprkos njenim protestima, i koji navodi da bi arbitratrno hapšenje Ujgura i drugih većinom muslimanskih etničkih grupa u zapadnoj regiji Ksinjiang (Xinjiang) od strane vladinih snaga moglo predstavljati zločin protiv čovječnosti.
Ovaj izvještaj postao je centar sporenja između Kine i ostalih, a podržale su ga grupe ljudska prava i japanska vlada.
Tražili su i njegovo objavljivanje.
Podsjećamo, u ocjeni koju je objavio Ured UN-a za ljudska prava u Ženevi u srijedu navečer zaključuje se da je Kina počinila ozbiljna kršenja ljudskih prava u okviru svoje antiterorističke i antiekstremističke politike i poziva se na “urgentnu pažnju” UN-a, svjetske zajednice i same Kine u bavljenju time.
Ocjena potvrđuje ranije izvještaje istražitelja, aktivističkih grupa i medijskih kuća, pažljivo se distancirajući od procjena i drugih nalaza koji se ne mogu definitivno dokazati. Ona daje težinu Svjetske organizacije svojim zaključcima, iako Kina nije pokazivala nikakve nagovještaje odustajanja od svojih negiranja i opisivanja kritika kao politizirane zapadne kampanje diskreditiranja Pekinga.
- Tvrdnje utemeljene na dezinformacijama i lažima izmišljene od antikineskih snaga i na presumpciji krivice iznesene u takozvanoj “ocijeni” iskrivljavaju kineske zakone, svjesno ocrnjuju Kinu i miješaju se u kineska unutrašnja pitanja - navodi se u protestu kineske misije u sjedištu UN-a u Ženevi, prenosi AP.
Kineska diplomatska misija u Ženevi saopćila je da se oštro protivi objavljivanju ocijene UN-a, za koju tvrdi da ignoriše postignuća na polju ljudskih prava ostvarena u Ksinjiangu i štete izazvane terorizmom i ekstremizmom u stanovništvu.