Na valutnim tržištima vrijednost dolara je prema korpi valuta blago pala nakon tri dana rasta. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 113,27 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 113,43 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 146,20 na 146,85 jena, novi najviši nivo od 1998. godine. Zbog toga su japanske vlasti ponovno, kao i prije nekoliko sedmica, zaprijetile intervencijom na tržištu.
Američka je valuta blago ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura skliznula na 0,9705 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 0,9710 dolara. Cijene se nafte, pak, stabilno kreću na jučerašnjim nivoima , kada su pale oko 2 posto. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je jutros 0,14 posto, na 92,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,05 posto, na 87,25 dolara.
Na azijskim su berzama u četvrtak cijene dionica pale, kao i na Vol Stritu (Wall Streetu) dan prije, jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama uoči izvještaja o inflaciji u SAD-u, koje bi moglo utjecati na smjer tržišta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,5 posto i kreće se blizu najniže razine u dvije i pol godine. Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,5 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 1 i 1,2 posto. U Šangaju i Australiji porasle su, pak, oko 0,2 posto.
Azijske burze prate jučerašnji pad Wall Streeta. Dow Jones oslabio je 0,10 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,33 posto, a Nasdaq indeks 0,09 posto. Jučer objavljeni zapisnik s posljednje sjednice američke središnje banke nije donio nikakvih iznenađenja.
Pokazao je da se lideri Feda slažu da treba voditi restriktivnu monetarnu politiku kako bi se inflacija spustila s najviših nivoa u 40 godina.
- U posljednjim istupima svi čelnici Feda jednodušno ističu predanost Feda u suzbijanju inflacije i zadržavanju smjera. Tržište shvaća da će Fed nastaviti podizati kamatne stope. Pitanje je, međutim, kada će doći do usporavanja tempa podizanja kamata s 0,75 na 0,50 ili 0,25 postotnih bodova - kaže Kvinsi Krosbi (Quincy Krosby), strateginja u firmi LPL Financial.
Procjenjuje se da će Fed na dvodnevnoj sjednici 1. i 2. studenoga ponovno, već četvrtu sjednicu zaredom, povećati ključne kamate za agresivnih 0,75 postotnih bodova. Ulagači se plaše da će agresivno zaoštravanje monetarne politike Feda izazvati recesiju u najvećem svjetskom gospodarstvu.
U četvrtak će u fokusu ulagača biti izvještaj o potrošačkim cijenama u SAD-u u rujnu. Očekuje se da će inflacija blago skliznuti na 8,1 posto na godišnjem nivou, dok bi temeljna stopa inflacije, iz koje su izuzete cijene hrane i energije, mogla porasti sa 6,3 na 6,5 posto.
Jučer je objavljeno da su u posljednjih 12 mjeseci do septembra proizvođačke cijene porasle 8,5 posto, nešto više od očekivanih 8,4 posto. Ipak, to je manji rast u odnosu na avgustu, kada su proizvođačke cijene porasle 8,7 posto.