Japan danas obilježava godišnjicu ubistva bivšeg premijera Šinzo Abe (Shinza Abea), kojeg je muškarac ustrijelio tokom predizborne kampanje zbog njegovih veza s Crkvom ujedinjenja.
Smrt japanskog premijera s najdužim stažom, koja je zabilježena kamerom, uznemirila je naciju koja nije navikla na oružano nasilje. Premijer Fumio Kišida (Fumio Kishida) i drugi viši dužnosnici pridružili su se Abeovoj udovici Akie na privatnom obredu u budističkom hramu u Tokiju. Javnost je nakon obreda mogla položiti cvijeće.
Među njima je bila 49-godišnja Tsu Ogava (Tsuu Ogawa), zaposlenica hotela, koja je slavila svoj rođendan na dan atentata.
- Bila sam šokirana da se takva grozna stvar mogla dogoditi u Japanu i molim se da se takva stvar više nikada ne dogodi - rekla je dok je nosila cvijeće u hram.
Otkrivene veze
Abe je upamćen po svojim ekonomskim politikama kojima je htio okončati razdoblje deflacije, a koje uključuju jeftin novac, zaduživanje radi poticaja i deregulaciju. Kritičari su rekli da su te mjere također otvorile jaz u prihodima.
Provodio je i agresivnu obrambenu politiku
Abe, koji je podnio ostavku 2020., provodio je i agresivnu obrambenu politiku, kojom su povećana izdvajanja za vojsku i kojom je reinterpretiran japanski ustav kako bi japanski vojnici mogli učestvovati u instranim vojnim operacijama po prvi put nakon Drugog svjetskog rata.
- Podržat ću političare koji nastave posao Abeove administracije - rekao je 35-godišnji uredski radnik, pridruživši se drugima u hramu.
Iako se Kišida odmaknuo od Abeovih gospodarskih politika, nastavio je s odbrambenim te je prošle godine najavio da će Japan udvostručiti svoja izdvajanja za vojsku.