Njemački kancelar Olaf Šolc apelovao je da ukrajinske izbjeglice u zemlji aktivnije traže posao.
On je na javnoj debati o finansijskoj pomoći izbjeglicama pozvao zvaničnike da smanje administraciju, a poslodavce da zapošljavaju veći broj Ukrajinaca.
Vlada u Berlinu bila je predmet kritika zbog posebnog tretmana ukrajinskih izbjeglica, dozvoljavajući im – za razliku od tražilaca azila iz drugih zemalja – da dobiju "Burgergeld", ili naknadu za građane. Socijalna naknada je obično rezervisana za Nijemce sa niskim primanjima ili državljane EU koji žive u Njemačkoj.
Konzervativna Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i njena bavarska sestrinska partija, Hrišćansko-socijalna unija (CSU), tvrde da "velikodušni pokloni" države služe da obeshrabre Ukrajince da traže posao.
Procjenjuje se da više od milion ukrajinskih izbjeglica živi u Njemačkoj od jula 2024.
Govoreći na događaju koji je organizovala Socijaldemokratska partija (SPD) u njegovoj izbornoj jedinici u Teltovu, Šolc je rekao da iako je poseban vladin program doveo do oko 200.000 zaposlenih Ukrajinaca, "postoji još nekoliko stotina hiljada" koji su i dalje nezaposleni.
- Moja želja je da Ukrajinci rade - rekao je Šolc.
On je priznao da veliki broj Ukrajinaca neće moći odmah da dobije posao u skladu sa svojim kvalifikacijama ili će morati za početak da se zadovolje honorarnim zaposlenjem, ali takvi faktori ne treba da obeshrabre ljude od traženja posla.
Šolc je rekao da ne vjeruje da je od 2.000 ukrajinskih ljekara, koji su pokušali da pronađu posao u njemačkom zdravstvenom sistemu, samo 120 uspjelo da obezbijedi radnu dozvolu. Šolc je pozvao poslodavce da "obrate pažnju na ljude", dodajući da se potrebne potvrde mogu dobiti kasnije.
Lider CSU Markus Zeder, koji je i šef pokrajine Bavarske, rekao je u julu medijima da će, ukoliko konzervativna vlada dođe na vlast na saveznom nivou, ona će prestati da isplaćuje pomoć ukrajinskim izbjeglicama.
Mjesec dana ranije, predsjedavajući poslaničke grupe CSU u Bundestagu Aleksandar Dobrindt rekao je za "Bild" da "više od dvije godine nakon početka sukoba sada mora da važi princip - izbjeglice da se zaposle u Njemačkoj ili da se vrate u bezbjedna područja zapadne Ukrajine".
"Bild" je ranije ove godine objavio da je stopa zaposlenosti među ukrajinskim izbjeglicama u Njemačkoj iznosila samo 25 odsto, što je najniža cifra među zemljama domaćinima