ISPOVIJEST

Midhad Brkan po povratku s granice Gaze za "Avaz": Pričao sam s Palestincem kojem su pobili 200 članova familije

Zanimljivo je da je konvoj ove godine u Gazu ušao 28. januara, na isti dan kada smo i prošle godine uspjeli dostaviti 9 šlepera

Brkan: Ušli na isti dan. Facebook

Alen Bajramovic

prije 9 sati 57 minuta

S konvojima pomoći iz ostatka svijeta u Gazu su proteklih dana ušli i šleperi s hranom koju su iscrpljenim Palestincima, posredstvom humanitarne organizacije Pomozi.ba, uputili građani BiH i bh. dijaspore. 

Prema riječima projekt menadžera ove organizacije Midhada Mite Brkana, do sada je u Gazu isporučeno skoro 540 tona brašna uz još tri kamiona paketa s ostalim prehrambenim artiklima. Za nekoliko dana preko granice će i dodatni šleperi.

Lijepa priča

- U Kairu cijene brašna nisu više iste, tako da i tu pazimo da uštedimo. Kupili smo brašno od čovjeka koji je Palestinac, a svi zaposlenici su također Palestinci, tako da je i to jedna lijepa priča. Zanimljivo je da je konvoj ove godine u Gazu ušao 28. januara, na isti dan kada smo i prošle godine uspjeli dostaviti 9 šlepera – kazao nam je Brkan po povratku iz Kaira, gdje je proveo desetak dana.

Pomozi.ba je nakon početka napada na Gazu uspijevao dostaviti hranu iz Egipta. Nakon što je početkom maja prošle godine zatvoren granični prijelaz Rafah kamioni su kretali iz Jordana preko Zapadne obale, da bi to kasnije bilo potpuno onemogućeno. Sve do postizanja primirja količine pomoći bile su nedovoljne za gotovo dva miliona ljudi, od kojih je većina ostala bez domova i živi na otvorenom.

Kamioni koji prevoze pomoć Pomozi.ba. Facebook

- Već nekoliko puta sam bio tamo i sastajao se sa Palestincima, jer mi pomažemo izbjeglice i u Kairu. Sjedio sam sada sa 16 familija, među njima su bila i djeca bez jednog ili oba roditelja. Ono što su doživljavali, ta kataklizma, ne može se opisati. Razgovarao sam s porodicama koje su mjesecima stalno hodali. Idi u Rafah, u Han Junis, non-stop su bili u pokretu i čekali odakle će ih pogoditi. Sjedio sam s čovjekom koji je izgubio 200 članova uže i šire familije – kaže Brkan.

Podaci o djeci

Akcija za pomoć narodu Palestine kontinuirano traje, a Pomozi.ba planira posebnu kampanju za jetime Palestine. Pripreme su u toku, a podaci o djeci koja su izgubila jednog ili oba roditelja se prikupljaju.

- Za početak ćemo imati 300 jetima mjesečno. Prije 7. oktobra 2023. bilo ih je oko 25.000, a sada se broj djece bez roditelja procjenjuje na 45.000 do 55.000. To je ogroman broj u populaciji koja ima oko 2 miliona ljudi, što pokazuje šta je prošao ovaj narod. Tačan broj ubijenih još nije poznat. Imamo pozive iz naših udruženja u dijaspori, pa i iz Srbije i Crne Gore, pa ćemo vjerovatno ubrzo slati pomoć u hrani. Želja nam je da u budućnosti izgradimo jedno naselje, školu ili možda bolnicu, da to bude od nas Bošnjaka – kaže Brkan.

U Gazu tokom ramazana?

Nakon što su se Izraelci povukli s Rafaha, ulazak konvoja pomoći koordinira se s egipatskim vlastima. Dostava pomoći trenutno se organizira u saradnji s humanitarcima unutar enklave, ali za ulazak u Gazu pripremaju se i humanitarni radnici, među kojima će biti i uposlenici Pomozi.ba.

- Kad bude moguće ući ću u Gazu. Čekamo odobrenja. Mislim da bi se to moglo desiti u ramazanu ili odmah poslije ramazana – kaže Brkan.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.