Vlada Hrvatske je prije nekoliko dana predstavila novi paket mjera za zaštitu građana i privrede od poskupljenja, ograničavajući cijene 30 prehrambenih artikala.
Uz ulje, mlijeko, brašno, šećer, piletinu, zamrznute su cijene i jogurta, sira, jaja, krompira, špageta, junetine, viršli i drugih namirnica.
Za istom mjerom nedavno je posegnula i Srbija, a o javnom nastupu u kojem je predsjednik ove zemlje Aleksandar Vučić najavio poduzimanje ovakve mjere i dalje se priča.
Usto je osigurana i novčana podrška ugroženim kategorijama stanovništva.
Vlada Federacije BiH je krajem avgusta ograničila marže na osnovne životne namirnice, ali efekti se ne osjete. To se u prvom redu može zahvaliti izostanku kvalitetne kontrole visine marži i primjene odluke.
No, jasno je da su mjere koje je poduzela Vlada FBiH daleko slabijeg intenziteta od onih koje su poduzele Srbija i Hrvatska.
Naravno, jasno je da ovakve mjere mogu biti samo privremenog karaktera i da naša zemlja treba preferirati načela slobodnog tržišnog formiranja cijena, ali ovo su vanredna vremena inflacija i galopirajućeg rasta cijena i s tim u vezi neophodno je poduzeti mjere, po uzoru na druge države, koje će doprinijeti ublažavanju udara na džepove građana.
Posebno bi trebalo razmotriti mjere pomoći najugroženijim kategorijama društva, poput penzionera i radnika s najnižim primanjima, kojima bi se mogao subvencionirati dio penzija i plaća.
Pitanje je šta će uraditi najveći domaći lanac “Bingo” i njegov vlasnik Senad Džambić.