Dom naroda BiH u petak je usvojio Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, što je jedan od tri uvjeta za počinjanje pregovora naše države s Evropskom unijom o članstvu. Poruke Angeline Ajhorst (Eichorst) bile su vrlo jasne - ako BiH, pored spomenutog, do početka marta usvoji još zakon o sukobu interesa i zakon o sudovima, može očekivati i otvaranje pregovora.
Ipak, mnogi su imali razloga za zabrinutost kada je Milorad Dodik zaprijetio da će evropske zakone blokirati sve dok se ne donese odluka o izbacivanju stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, a Dragan Čović u cijeli paket pokušao je ugurati još i izbor članova Predsjedništva, nakon što je visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) zatražio tehničke izmjene Izbornog zakona.
Tu se stvorio strah da bi evropski put BiH mogao biti blokiran i da se naša zemlja našla pod novim atakom ucjena i blokada. Ipak, to se, srećom, nije desilo, Dodik je po ko zna koji put blokirao, a naša država je napravila važan korak da otkoči evropski put.
Stranke trojke ponovo su platile danak lošem PR-u, jer je SDfA-ovska propagandna mašinerija i ove događaje spremno dočekala da prikaže kako su Dodiku i Čoviću navodno sve prepustili i popustili. Iako će pitanja Izbornog zakona i Ustavnog suda potencijalno i dalje ostati na stolu, pogrešno ih je trpati u isti koš s trenutnim zahtjevima EU i dozvoljavanje toga politički je vrlo nepametno.
Umjesto toga, prioritet treba dati evropskom putu, a izazove rješavati jedan po jedan. Tako možemo računati i na konkretan rezultat, ali i na rješavanje sistemskih izazova za našu zemlju.
Isti dan kada je usvojen Zakon o sprečavanju pranja novca, Sud BiH donio je odluku da se suspendiranom predsjedniku tog suda Ranku Debevcu i bivšem direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću produži pritvor za još mjesec.
Bolji dani za BiH možda ipak dolaze. Imamo razloga vjerovati da je pokrenut cunami deratizacije ove države koji neće biti zaustavljen.