Turbulencijama i napetostima u našoj zemlji, čini se, nema kraja. Od razdruživanja u fokusu se našlo zaduživanje. Teško je više od 100 miliona KM i iz dana u dan zbog kamata samo "buja“. Radi se, zna se već, o dugu bh. entiteta Republika Srpska prema slovenskoj firmi "Viaduct“, čije se plaćanje pokušalo prebaciti na odlučivanje Fiskalnom vijeću BiH.
- Ne damo novac Federacije BiH separatistima iz RS za pokrivanje duga i tačka. Kada treba platiti dugove, onda im je dobra Bosna i Hercegovina, onda može i budžet - najavio je federalni premijer Nermin Nikšić još uoči sjednice Fiskalnog vijeća BiH, na kojoj je, kako je i obećao, uložio veto.
Tako je federalni premijer, s jedne strane, zapravo, opisao političko licemjerje iz manjeg bh. entiteta - kada treba platiti dug, zazivaju se Federacija BiH i država upomoć, ista ona koju predsjednik RS naziva "vještačkom tvorevinom“.
Odjednom, eto, kada računi počnu stizati na naplatu, RS više nije "država u državi“ i teret tog duga se pokušava svaliti na sve i na svakoga i zato ne treba biti čudno što je iz Federacije BiH stiglo jasno NE.
Međutim, taj enormni dug od ekonomskog i političkog pitanja dovodi i do pitanja suvereniteta i sigurnosti, jer prijeti da BiH izgubi kontrolu nad svojim nebom.
Jer, ni kriva ni dužna, uz Centralnu banku BiH našla se i Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) na čiji se račun zbog tog arbitražnog spora "sjelo“ u EUROCONTROL-u.
Iako nisu imali nikakvu vezu s tim pravnim zavrzlamama, uposlenicima BHANSA-e se već režu plaće.
Ko će platiti dug nastao, isključivo, zbog nezakonitog i bahatog rada vlasti u RS, pitanje je zasad bez odgovora. Jedno je jasno - tu cijenu zbog političkih prljavština na zemlji ne smije platiti bh. nebo niti smiju ispaštati građani koji pod njim žive.
Ko god bio finalna adresa, jasno je da uvijek i stalno cijenu nerada, bezobrazluka, loših političkih odluka bez ikakve odgovornosti, propalih poslova, raznih "talova“ plaćaju građani.