Papa Franjo, rođen kao Horhe Mario Bergoljo (Jorge Bergoglio), napustio je ovaj svijet jučer, 21. aprila 2025., na Uskrsni ponedjeljak, ostavivši za sobom neizbrisiv trag u srcima miliona ljudi, bez obzira na vjeru.
Njegova smrt, u 89. godini, ujedinila je svijet u tuzi, ali i u slavlju njegovog života posvećenog ljubavi, milosrđu i zajedništvu. Kao prvi papa iz Latinske Amerike, prvi isusovac i prvi koji je uzeo ime Franjo, po svetom Franji Asiškom, donio je toplinu i jednostavnost u Vatikan, mijenjajući lice Katoličke crkve.
Njegov život bio je svjedočanstvo skromnosti. Kao kardinal u Buenos Airesu živio je u malom stanu, kuhao vlastite obroke i vozio se autobusom. Kao Papa, odbio je raskošne papinske apartmane, birajući jednostavan život u Domus Sanctae Marthae, noseći željezni križ umjesto zlatnog i jednostavne bijele halje. Njegovi topli osmijesi, spontani zagrljaji i iskrena briga za siromašne, marginalizirane i izbjeglice dirnuli su ljude svih vjera i kultura. Od prašnjavih ulica Buenos Airesa do svjetske pozornice, Papa Franjo bio je glas nade, pozivajući na zaštitu okoliša, borbu protiv nejednakosti i međureligijski dijalog.
Njegov pontifikat, započet 2013., obilježile su reforme, četiri enciklike, 40 međunarodnih putovanja i ključne inicijative poput Jubileja milosrđa 2016. i Jubileja 2025. Posredovao je u diplomatskim pothvatima, poput zbližavanja SAD i Kube, i zalagao se za uključiviju Crkvu, pokazujući suosjećanje prema LGBTQ zajednici, iako je ostao vjeran tradicionalnim naukama o braku i životu. Njegove riječi – „Ko sam ja da sudim?“ – postale su simbol njegove poniznosti i otvorenosti.
U smrti, papa Franjo postao je svjetionik jedinstva. Od vjernika u Vatikanu do nevjernika širom svijeta, ljudi su se okupili kako bi odali počast čovjeku koji je živio za druge. Nije mu bilo važno kako se ko zvao, koju boju kože je imao, kojem Bogu se klanjao... Za papu Franju svaki čovjek je bio upravo to – čovjek.
Društvene mreže preplavile su poruke ljubavi, a svjetski lideri, od predsjednika do duhovnih vođa, izrazili su divljenje prema njegovoj baštini. Njegova posljednja poruka, napisana prije smrti, pozivala je na mir i solidarnost, odjekujući kao univerzalni krik za bolji svijet.
Papa Franjo nije samo ujedinio svijet u svojoj smrti – on ga je nadahnuo svojim životom. Njegova vizija Crkve kao „bolničke stanice na bojnom polju“ nastavit će živjeti u srcima onih koji vjeruju da ljubav i milosrđe mogu premostiti svaku podjelu. Neka njegova duša počiva u miru, a njegova svjetlost i dalje vodi svijet.