Premijera opere "Tvrtko - kralj bosanski" bit će upriličena 29. novembra na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo.
Ovo monumentalno djelo, koje tematizira život i vladavinu prvog bosanskog kralja Tvrtka I Kotromanića, rezultat je rada izuzetno talentovanog i posvećenog umjetničkog tima. Na press konferenciji povodom ovog događaja, predstavnici produkcije, autori i partneri istakli su značaj ove opere za bosanskohercegovačku kulturnu scenu.
Vrhunac u karijeri
Direktor Narodnog pozorišta Sarajevo i producent predstave, Dino Mustafić, nije krio zadovoljstvo što je bio dio ovog značajnog projekta.
- Veliko mi je zadovoljstvo i čast što smo imali priliku sarađivati s ovim kreativnim timom koji nam je podario jedno važno umjetničko djelo. Siguran sam da će, kada je u pitanju historija pozorišta i muzičke scene, ovo djelo obilježiti ovu deceniju.
Pratio sam probe i prisustvovao procesu stvaranja. Mogu reći da su ovo jedni od onih rijetkih trenutaka vrhunca u karijeri svakog upravnika, kada se uprizoruje djelo domaćeg autora. Zahvaljujem Muameru Kodriću na sjajno napisanom djelu, kao i reditelju Josipu Šegi, našem Sarajliji koji sada živi i radi u Zagrebu - kazao je Mustafić.
Mustafić je istakao i doprinos autora romana "Ljetopis o kralju bosanskom", Jasmina Imamovića, čije je djelo poslužilo kao inspiracija za operu..
- Zahvaljujem se i našem dugogodišnjem članu ansambla Ivanu Šariću, koji nosi ključnu ulogu u operi, kao i cijelom autorskom timu, koji uključuje goste iz inostranstva. Posebno bih istakao koreografkinju Mojcu Majcen iz Slovenije - dodao je Mustafić.
Kruna rada
Sanjin Kodrić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture, koja je zajedno s Narodnim pozorištem Sarajevo producent ove opere, naglasio je važnost ovog projekta:
- Moram kazati da je današnji trenutak, i za mene lično, a i za instituciju koju predstavljam, izuzetno važan. Kruna svega bit će premijera ove opere, na kojoj smo radili više od tri godine.
Zašto baš Tvrtko? U manjim kulturama opere su rijetke, a kod nas posebno. Željeli smo stvoriti nacionalnu i državnu operu, priču o prvom bosanskom kralju koji nije vladao silom, već okupljanjem. Tvrtko je simbol zajedništva - naglasio je Kodrić.
Kodrić je istakao podršku članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Federalne vlade i Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.
- Dobili smo visoko pokroviteljstvo člana Predsjedništva Denisa Bećirovića, premijera Federacije Nermina Nikšića i ministra Kenana Magode. To pokazuje da ovaj projekt ima širu društvenu podršku - poručio je Kodrić.
Jasmin Imamović, autor romana "Ljetopis o kralju Tvrtku", govorio je o ličnoj inspiraciji za ovo djelo.
- Fasciniralo me što je Zagreb 1947. godine podigao spomenik kralju Tomislavu, a mi nemamo spomenik Tvrtku. Kako je moguće da ljudi više znaju o kralju Arturu, koji je mitski lik, nego o Tvrtku, o kojem postoje arhivski zapisi u Vatikanu, Dubrovniku, Veneciji i drugim evropskim centrima? - poručio je Imamović.
Naglasio je da Tvrtko spaja različite narode i regije.
- Po ocu je bio iz bosanske dinastije Kotromanića, po majci iz hrvatske porodice Šubića, a po baki iz srpske dinastije Nemanjića. Bio je kralj koji je mogao biti i Bošnjacima, i Hrvatima, i Srbima, ali uvijek bosanski kralj. Njegova sjedišta bila su Kraljeva Sutjeska, Bobovac i Srebrenik - dodao je Imamović.
Glavni solista Ivan Šarić, koji tumači ulogu kralja Tvrtka, kazao je da mu je ovo jedna od najzahtjevnijih, ali i najdražih uloga u karijeri.
- Ovo je samo početak. Siguran sam da će opera rasti, razvijati se i postati jedno veliko djelo. Zahvalan sam cijelom timu na podršci i radu - istakao je Šarić, izrazivši nadu da će premijera biti nezaboravan trenutak za sve prisutne.
Zajednički cilj
Opera "Tvrtko - kralj bosanski" nije samo umjetnički projekt, već i društvena inicijativa koja ima za cilj promociju bosanske historije i kulture. Ovo djelo, koje spaja muziku, poeziju i scensku umjetnost, donosi priču o kralju koji je simbol integracije, zajedništva i snage.
Praizvedba 29. novembra bit će prilika da publika svjedoči ovom jedinstvenom scenskom spektaklu, koji će, kako vjeruju svi učesnici, ostaviti neizbrisiv trag na kulturnoj sceni Bosne i Hercegovine.
Reprizno izvođenje zakazano je za 30. novembar u 19:30 sati.