MUZIČKI PUT

Prvi klarinetist Armin Smriko za „Dnevni avaz“: Velike scene postale su moji ciljevi

Svaki filharmoničar je dio složenog organizma

Smriko: Radim na nekim novim projektima. Facebook

Prvi klarinetist Sarajevske filharmonije Armin Smriko, koji je gostovao širom Evrope osvajajući nagrade na takmičenjima, jedan je od onih umjetnika čija strast prema muzici nadahnjuje sve generacije. Njegov muzički put započeo je skromno, a sudbinski susreti i neplanirani izbori pretvorili su klarinet u instrument kojim izražava najdublje emocije.

Početni koraci

Smriko je za „Dnevni avaz“ rekao da se ljubav prema klarinetu rodila spontano, kao neki sudbinski susret koji je oblikovao njegov muzički put.

- Muzika nije bila moj primarni izbor. Međutim, splet okolnosti odveo me u muzičku školu, i kada nisam imao drugog izbora, na prijemnom ispitu sam odlučio da odaberem gitaru. Nisam položio. Moja sreća je trajala do trenutka kada su roditeljima ponudili klarinet kao rezervnu opciju. Do tada mi je bio potpuno nepoznat, ali već na prvi susret sam osjetio posebnu povezanost. Ogromnu ulogu u mom razvoju imao je moj prvi nastavnik Edin Begović, čiji je pedagoški pristup probudio moju znatiželju za istraživanjem. Klarinet mi je ubrzo postao način izražavanja, instrument kroz koji sam mogao da oblikujem misli, emocije i umjetničke vizije – dodao je Smriko.

Među mnogobrojnim nagradama, istakao je treće mjesto na solističkom takmičenju u španskom gradu Ourense 2019. godine.

- To je bilo moje prvo učešće na profesionalnom takmičenju i dvodnevno iskustvo koje je na neki način oblikovalo moj dalji razvoj. Moj tadašnji profesor informisao me o takmičenju svega dva mjeseca ranije i predložio da pripremim potpuno nov repertoar. Njegov cilj bio je da održim kontinuitet rada, ali i da se suočim s izazovom pripreme kompleksnog programa u relativno kratkom roku. U finalu sam osvojio treće mjesto, što je za mene predstavljalo ogroman podstrek. Posebno mi je ostalo u sjećanju to što je takmičenje nudilo nagrade u obliku raznih notnih i zvučnih materijala, što je rijetkost na sličnim događajima. Ta nagrada za mene je bila više od priznanja. To je bila potvrda da sam na pravom putu i da uz posvećenost i ljubav prema muzici mogu ostvariti snove koje sam gajio još kao dijete – rekao je Smriko.

Posebno je istakao jedan od nastupa koji će zauvijek imati posebno mjesto u njegovom srcu, a to je koncert povodom Dana nezavisnosti BiH.

- Bio je održan u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici, gdje sam nastupio sa Kamernim simfonijskim orkestrom. To je bio jedan od mojih prvih javnih nastupa, trenutak u kojem sam se po prvi put suočio sa većom tremom i uspio je prevazići. Taj koncert imao je snažnu emotivnu dimenziju, ne samo zbog simbolike i povoda, već i ličnih izazova s kojima sam se tada nosio. Ipak, muzika mi je pomogla da pronađem unutrašnju snagu, da se prepustim trenutku i uživam u izvedbi. Tog dana dječije maštarije o velikim scenama i značajnim muzičkim putevima postale su konkretniji ciljevi – kazao je Smriko.


S jednog od nastupa. Facebook

Neprocjenjiva profesija

Angažman u profesionalnom orkestru poput Sarajevske filharmonije za Smriku predstavlja jedinstven spoj tehničkih izazova i neizmjernog zadovoljstva.

- Ovaj angažman omogućio mi je da sarađujem s vrhunskim muzičarima i dirigentima, da interpretiram značajna djela svjetske literature i istovremeno razvijam vlastiti umjetnički izraz. Jedan od najvećih izazova je konstantno održavanje visokog nivoa interpretacije. Usto, orkestarsko muziciranje traži izuzetnu disciplinu i kolektivnu svijest. Svaki filharmoničar je dio složenog organizma gdje je važno postići savršen balans između individualnog izraza i zajedničkog zvuka. To je poruka publici, interpretacija emocije i dio zajedničke harmonije cijelog orkestra. Osim tehničkih zahtjeva, tu je i odgovornost prema publici i muzičkoj tradiciji. U vremenu kada se kultura suočava s brojnim izazovima, muzičari moraju preuzeti i ulogu edukatora, ambasadora umjetnosti i zagovornika estetskih vrijednosti. Upravo ta odgovornost, pored same ljepote muziciranja, čini ovu profesiju neprocjenjivom – poručio je Smriko.

U narednom periodu Smriko planira nekoliko solističkih nastupa, među kojima bi izdvojio recitale u Bosanskom kulturnom centru KS i Srednjoj muzičkoj školi Zenica.

- Radim na nekim novim projektima i potencijalnim takmičenjima, ali o tome ne bih govorio unaprijed. Svaki proces sazrijeva u svom tempu, a vrijeme će donijeti nove prilike i izazove – dodao je Smriko.

Inspirativne ideje

Kazao je da je svijet muzike beskrajno bogat, a izbor jednog umjetnika s kojim bi volio sarađivati nije nimalo jednostavan.

- Ipak, ako bih morao izdvojiti, bilo bi fascinantno sarađivati s pijanistom Andrasom Šifom (Schiff), jednim od najvećih izvođača danas. Inspirativno bi bilo razmijeniti ideje, učiti iz njegovog iskustva i možda zajedno raditi na nekom projektu – dodao je Smriko.

U konačnici, kaže, biti dio filharmonije znači biti dio nečega većeg od sebe, muzičkog nasljeđa koje traje kroz generacije i koje, uprkos svim izazovima, ostaje jedan od najautentičnijih oblika ljudskog izraza

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.